Słowo Ks. Biskupa Wiesława Śmigla, administratora apostolskiego diecezji płockiej

Nasze modlitwy zostały wysłuchane i papież Franciszek mianował biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego pasterza! Cieszymy się, że nominacja ma miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.

W dniu kanonicznego przejęcia diecezji przez biskupa Szymona wygasa misja administratora apostolskiego, którą spełniałem w duchu służby Kościołowi oraz w poczuciu szacunku dla diecezji płockiej. Wyrażam wdzięczność wszystkim duchownym, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w sprawy diecezji.

Bardzo proszę o serdeczne przyjęcie biskupa Szymona Stułkowskiego! Nowy biskup płocki to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup, specjalista z zakresu teologii pastoralnej i dobry człowiek. Przez wiele lat posługiwał w duszpasterstwie w Polsce i Austrii, pracował również na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz był rektorem Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Jego dewiza biskupia brzmi: Vos autem dixi amicos (Nazwałem was przyjaciółmi) – są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (15,15). W archidiecezji poznańskiej pełnił urząd wikariusza generalnego, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Komisji Duszpasterstwa i Komisji ds. Misji.

Zapraszam do wspólnej modlitwy za nowego biskupa i diecezję. Biskupowi Szymonowi gratuluję i życzę błogosławieństwa Bożego w posłudze. Zapewniam o życzliwości oraz gotowości do współpracy!

Toruń-Płock, 22 października 2022 r.
We wspomnienie św. Jana Pawła II

Z modlitwą i błogosławieństwem
† Wiesław Śmigiel

Zarządzenie: Słowo Księdza Biskupa Wiesława Śmigla, administratora apostolskiego diecezji płockiej, należy odczytać wiernym w najbliższą niedzielę, 23 października br., podczas wszystkich Mszy świętych, w ramach ogłoszeń parafialnych.
Płock, dnia 22 października 2022 r.

† Mirosław Milewski
wikariusz generalny