Skauci Europy zapraszają w swoje szeregi

W sobotni poranek 9 września br. plac przed kościołem św. Dominika przy ul. Kościuszki w Płocku zaludnił się dziećmi w wieku szkolnym oraz ich rodzicami. Na okrzyk jednego z mężczyzn ,,Wilczki, wilczki!” ubrani w błękitne koszule chłopcy odkrzykując hasło ,,Ze wszystkich sił!” zbiegli się w jedno miejsce, a następnie otoczyli go, ustawiając się w półokręgu. Po chwili dołączył do nich ksiądz.

Skauci

Tak rozpoczęła się zbiórka Skautów Europy. Kim oni są? To organizacja harcerska, której pełna nazwa - Stowarzyszenie Skautingu Katolickiego ,,Zawisza” - Federacja Skautingu Europejskiego, najlepiej oddaje jej charakter. Wyróżniającą cechą jest podejście do wiary. Organizacja działa w oparciu o przepisy prawa państwowego i kościelnego, posiadając status prywatnego stowarzyszenia wiernych.

W Płocku zbiórki odbywają się od października 2022 roku przy kościele na „Górkach”, gdzie skauci znaleźli swoją przystań. W sobotę 9 września br. odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie ,,wilczków”, czyli chłopców w wieku 8-12 lat. Nazwa nawiązuje do gromady zwierząt opisanej w ,,Księdze Dżungli” Kiplinga, która poprzez przygody poznaje prawa rządzące lasem. Nie inaczej jest w przypadku płockich wilczków, które po rozpoczęciu zbiórki wyruszyły do parku nad pobliskim zalewem, a wiosną spotykały się w lasach Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, by tam doświadczyć bliskości natury, a poprzez nią przybliżyć się do jej Stwórcy.

Zbiórki są pełne gier i zabaw pozwalających spożytkować dziecięcą energię, uczą odpowiedzialności, a także współpracy przy budowie szałasu czy polowaniu na niewidzialnego jelenia. Podczas spotkań chłopcy uczyli się między innymi o potrzebie pomocy słabszym, czym jest szacunek czy posłuszeństwo rodzicom. Poczucie wspólnoty cementowały posiłki przygotowywane z produktów przyniesionych ze sobą przez każdego skauta.

Młodzież w wieku 12-17 lat tworzy drużyny. Tu stawia się na naukę odpowiedzialności i samodzielności poprzez przygodę. Młodzież pełnoletnia formowana jest w duchu brania odpowiedzialności, pomocy słabszym kolegom oraz podejmowania prób rozeznania życiowej drogi. Celem pedagogiki Skautów Europy jest ukształtowanie człowieka kierującego się w życiu słowami składanego przyrzeczenia: ,,Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam: całym swoim życiem służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej, nieść pomoc w każdej potrzebie i przestrzegać Prawa Harcerskiego”.

Formacja młodych skautów to nie tylko regularne zbiórki odbywające się w drugą i czwartą sobotę miesiąca, ale także wspólne biwaki. Płockie wilczki swój pierwszy mają już za sobą. Odbył się on w czerwcu br. w podpłockich Białobrzegach.

Doświadczeniu przygody towarzyszy także wymiar duchowy poprzez wspólną modlitwę na zbiórkach, obecność kapłana oraz comiesięczne Msze święte u ojców klaretynów, na których gromadzą się płoccy skauci różnych grup wiekowych. Należy podkreślić, że w ciągu roku każda z nich organizuje zbiórki niezależnie od pozostałych. Dodatkowo odbywają się one odrębnie w nurcie męskim i żeńskim, tak by uwzględniając różnice psychofizyczne między płciami dać dzieciom optymalne warunki do rozwoju.

Skauting jest dobrą pomocą dla rodzin pragnących wychowywać swoje dzieci w duchu katolickim i patriotycznym.

Informacja własna