Siła nadziei i obecności – diecezjalne obchody XXXIII Światowego Dnia Chorego

W kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego. Wydarzenie wpisywało się w świętowanie jubileuszy Kościoła powszechnego i 950-lecia Diecezji Płockiej, integrując środowiska związane z duszpasterstwem chorych.

Kaplica

Uroczystościom przewodniczył bp Szymon Stułkowski, a wraz z nim modlili się księża związani z duszpasterstwem chorych w diecezji oraz delegacje i pacjenci z ponad 20 miejsc, takich jak placówki medyczne, domy opieki czy warsztaty terapii zajęciowej. Łącznie, około 150 osób.

Nawiązując do tegorocznego hasła, którym były słowa z Listu do Rzymian: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5) i umacnia nas w ucisku, bp Stułkowski, w homilii podkreślił, że nadzieja jest nieodłącznym elementem życia osób chorych i cierpiących. „Często to właśnie w chwilach największej słabości doświadczamy bliskości Boga. Medyczna dokumentacja niejednokrotnie to potwierdza. Znajdziemy tam opisy przypadków, w których po ludzku nie było już nadziei, a jednak dzięki modlitwie i Bożej łasce wydarzyło się coś niezwykłego” – powiedział.

Biskup Stułkowski podziękował wszystkim, którzy posługują wśród chorych. „Współcześnie coraz częściej unika się słowa >>służba zdrowia<<, a przecież zawiera ono w sobie piękne przesłanie – >>służę<<. Dziękuję tym, którzy wiernie trwają przy chorych, niosąc im pomoc i wsparcie. To prawdziwa służba” - podkreślił.

Biskup zapewnił również o swojej modlitwie i zwrócił uwagę na wartość obecności i relacji międzyludzkich. „W natłoku codziennych obowiązków musimy znaleźć czas na dostrzeżenie drugiego człowieka, aby się przy nim zatrzymać, porozmawiać, wysłuchać. Jak bardzo wszyscy potrzebujemy relacji. Jak wiele znaczy, zwłaszcza w cierpieniu, obecność drugiej osoby” – przekonywał.

Biskup Stułkowski poinformował również o ważnej decyzji, jaka podjął. Na mocy stosownego dekretu, od Środy Popielcowej, wszystkie kaplice w szpitalach i domach opieki w diecezji będą miały status kaplic jubileuszowych. Dzięki temu chorzy i osoby, które na co dzień sprawują nad nimi opiekę, będą mieli większą szansę na uzyskanie jubileuszowego odpustu. „Nie każdy chory ma możliwość pielgrzymowania do wyznaczonych świątyń jubileuszowych, dlatego chcę, aby miejsca ich codziennego cierpienia stały się przestrzenią szczególnej łaski i duchowego umocnienia” – wyjaśnił biskup. Dokładna lista miejsc opublikowana zostanie niebawem na stronie diecezji płockiej.

W rozmowie, kapelan szpitala na Winiarach ks. Kamil Kowalski, przypomniał, że sam Pan Jezus utożsamiał się z cierpiącymi, a Jan Paweł II ustanowił ten dzień, by podkreślić znaczenie wolontariatu i posługi chorym. „Od człowieka cierpiącego i chorego możemy się wiele nauczyć – pokory, wytrwałości i zawierzenia Bogu” – powiedział Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia.

Po Mszy św. bp Szymon odwiedził oddział chirurgii, gdzie udzielił sakramentu namaszczenia chorych. Wierni mieli możliwość zabrania modlitewników dla chorych, by umacniać się duchowo. Kaplica w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, podobnie, jak inne kaplice szpitalne, pozostaje otwarta codziennie. Księża odwiedzają chorych również na oddziałach, by sprawować sakramenty i udzielać duchowego wsparcia. „W świecie, w którym tak łatwo przeoczyć drugiego człowieka, szczególnie ważne jest, aby dostrzec chorego i poświęcić mu czas” – jeszcze raz zaakcentował na koniec bp Stułkowski.

Spotkanie zakończyła wspólna agapa, która była okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i budowania więzi.

Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska/ ekai