Relikwie bł. Rodziny Ulmów w sanktuarium w Przasnyszu

- Błogosławieni Ulmowie pokazują nam, że małżeństwo może być drogą do świętości – powiedział ks. biskup Roman Marcinkowski w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu (28 lutego 2024 r.). Przy relikwiach bł. Rodziny Ulmów modlili się wierni trzech dekanatów: przasnyskiego, dzierzgowskiego i makowskiego.

Ulmowie Przasnysz
foto: Wojciech Ostrowski/Gość Płocki

W diecezji płockiej trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Kolejną stacją na tej drodze było Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu. 

Podczas Mszy św. bp Roman Marcinkowski komentował Ewangelię o rzezi niewiniątek w Betlejem. Odwołał się do form działania Herodów „naszych czasów”, przede wszystkim aborcji i eutanazji, jak również do nowych zagrożeń, związanych z dostępem do antykoncepcji i środków wczesnoporonnych.

Biskup senior przypomniał wiernym, że św. Jan Paweł II w czasie pielgrzymek do Polski nawoływał do obrony każdego życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcał do powrotu do tego nauczania: - Przypomina nam o tym beatyfikacja rodziny Ulmów, w tym dziecka nienarodzonego. Oni swoim bohaterstwem i męczeństwem ukazują nam, że małżeństwo może być drogą do świętości - podkreślił duchowny.

Kaznodzieja przywołał dane demograficzne, pokazujące ogromny kryzys, jakim dotknięta jest Polska, zarówno jeśli chodzi o drastycznie zmniejszającą się liczbę rodzących się dzieci, jak i nastawienie kobiet do macierzyństwa. Stwierdził, że blisko 70 procent kobiet w wieku produkcyjnym „nie chce myśleć o posiadaniu potomstwa”.  

Bp Marcinkowski zwrócił się też do rodziców i dziadków, aby czuli się bardziej odpowiedzialni za wychowanie dzieci i wnuków w szkole, aby wyrażali swoje niezadowolenie i protestowali przeciwko zmianom w systemie edukacji, na które się nie zgadzają.

Podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu wierni oddali cześć relikwiom bł. Rodziny Ulmów. Otrzymali także pamiątkowy obrazek z Błogosławionymi. Ponadto pamiątki dotyczące tej rodziny rozprowadzało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. W spotkaniu uczestniczył też ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, który stwierdził, Matka Boża Niepokalana Przewodniczka „na szlaku życia wskazała wiernym na rodzinę Ulmów”. 

Uroczystość związaną z przyjęciem relikwii zorganizowali gospodarze miejsca – ojcowie pasjoniści, na czele z o. Wiesławem Wiśniewskim CP, proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu.