Relikwie bł. Rodziny Ulmów nawiedziły parafię św. Aleksego w Płocku-Trzepowie

Na zaproszenie proboszcza ks. mgr. Grzegorza Mazurkiewicza parafię pw. św. Aleksego w Płocku-Trzepowie nawiedziły relikwie bł. Rodziny Ulmów, męczenników z Markowej na Podkarpaciu, dobrego małżeństwa i wspaniałej rodziny.

AF1DAAD6 72A6 4A91 A1F4 420E34BA6ADA

Przyjęcie relikwii bł. Rodziny Ulmów w parafii Płock-Trzepowo tradycyjnie rozpoczęło się procesją od bramy kościoła parafialnego do świątyni, między innymi z udziałem wiernych i trzech pocztów sztandarowych: Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Szkoły Podstawowej nr 13 im. Jana Brzechwy w Płocku.

Mszy św. przy relikwiach przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Podziękował za to, że niewielka wspólnota parafialna (około 1400 wiernych) zaprosiła do siebie Błogosławionych w postaci relikwii, w czasie, gdy przeżywa rekolekcje wielkopostne.Prowadził je w tej parafii ks. mgr Andrzej Janicki, wiceoficjał Sądu Biskupiego w Płocku.

W czasie Mszy św. kazanie wygłosił ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, koordynator peregrynacji relikwii w diecezji płockiej, wykładowca akademicki. W swoim słowie nawiązał do Ewangelii o synu marnotrawnym (Łk 15,1-3. 11-32). Zauważył, że w 15 rozdziale Ewangelii Łukaszowej znajdują się trzy historie o zagubieniu czegoś: monety, owcy i syna. Wskazał, że nierzadko przyczyną zagubienia się przedmiotów czy osób są inni ludzie.

Zaznaczył, że Rodziny Ulmów może stanowić przykład dla osób, które odnalazły swoje powołanie w macierzyństwie, ojcostwie, harmonijnym życiu rodzinnym. Kościół podkreślił ten fakt ustanawiając ich wspomnienie liturgiczne 7 lipca – w dniu zawarcia przez nich sakramentu małżeństwa: - Dziś wiele osób potrzebuje pomocy w odnalezieniu swojego powołania, także do bycia matką czy ojcem, w czym może wspierać wstawiennictwo Błogosławionych męczenników – podkreślił duchowny.

Uroczystość związaną z przyjęciem i modlitwą przy relikwiach i obrazie bł. Rodziny Ulmów przygotował proboszcz parafii ks. mgr Grzegorz Mazurkiewicz.