1. Należy przestrzegać wciąż aktualnego obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką przez wszystkich uczestników zgromadzenia liturgicznego poza celebransem. Konieczne wydaje się wywieszanie informacji o tym w wejściach do kościołów i kaplic oraz stałe przypominanie tego obowiązku wiernym, uczestnikom liturgii i nabożeństw.
2. Należy zapewnić możliwość użycia środka dezynfekującego na dłonie, dostępnego przy wejściu do kościołów.
3. Uwzględniając możliwości i okoliczności, należy przypominać wiernym o konieczności zachowania dystansu społecznego pomiędzy osobami niespokrewnionymi uczestniczącymi w liturgii. Okręgowa Izba Lekarska w Płocku rekomenduje również takie zorganizowanie ruchu w kościołach między nabożeństwami, aby w drzwiach świątyni nie przechodzili obok siebie wchodzący i wychodzący.
4. W czasie Komunii Świętej należy oddzielić uczestników liturgii, którzy pragną przyjmować Komunię na rękę (forma rekomendowana w obecnej sytuacji zagrożenia zarażeniem) od przyjmujących Ją do ust. Można w tej materii ogłosić, że najpierw udzielamy Komunii Świętej na rękę, a później do ust, lub robić to w dwóch oddzielnych miejscach.
Przypominam, że lekceważenie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty i naraża szczególnie osoby chore, osłabione i starsze, na niebezpieczeństwo zarażenia i utraty życia.
Dziękuję jednocześnie za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń sanitarnych państwowych i diecezjalnych w związku z panującą pandemią. Służy to owocnemu i roztropnemu duszpasterzowaniu w tym trudnym czasie. Nie ustawajmy w czujności i modlitwie o ustanie pandemii COVID-19, polecając się szczególnie opiece Matki Bożej i św. Rocha – szczególnego patrona w czasach zarazy.
Płock, dnia 7 sierpnia 2020 roku
†Piotr Libera
Biskup Płocki