Powiat rypiński uczcił 40. rocznicę śmierci patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W Rypinie 19 października 2024 r. odbyły się uroczystości z okazji 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki - patrona powiatu rypińskiego. - Ks. Jerzy Popiełuszko uczy nas przebaczenia - powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski w kościele parafii pw. św. Stanisława Kostki.

Bpszymonrypin

Biskup Szymon Stułkowski opowiedział, że poznał ks. Jerzego Popiełuszkę, kilkukrotnie jako kleryk uczestniczył w Mszach św. na Żoliborzu w Warszawie. Po jego śmierci przychodził do jego grobu, gdy w ważnych momentach swego życia był w Warszawie. Bywa też na tamie we Włocławku.

Rok temu do Zakładu Karnego w Płocku, który się rozbudowuje, sprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znajdą się one docelowo w nowej kaplicy. Jest to dobry patron dla więzienia, „bo był więźniem, ale też ofiarą przestępstwa”. Może wypraszać osadzonym za murami przemianę życia i to co głosił: przebaczenie, miłosierdzie, pojednanie, nawrócenie.

- Błogosławiony ks. Jerzy uczy nas wierności Chrystusowi. W życiu mamy wiele sytuacji, gdy trzeba o tym zaświadczyć. Przyznanie się do Boga i jego zasad prawa kosztuje. Można spotkać się z wyśmianiem, z odtrąceniem. Potrzeba, byśmy umieli bronić tego, co wyrasta z Ewangelii - zaznaczył biskup.

Wymienił choćby próbę zakazu wieszania krzyża w warszawskich urzędach, zapowiedzi zmian ustawy o prawie życia, narzucanie lekarzom, żeby wbrew sumieniu godzili się na aborcję. Poza tym do Polski zbliża się już to, co ma już miejsce w Europie czy na świecie, na przykład uśmiercanie ludzi chorych i starych. To wszystko rodzi konieczność wierności Chrystusowi i Jego nauce.

- Ogromnym zadaniem jest przekazanie pamięci o ks. Jerzym tym, co idą po nas. Tę pamięć trzeba przekazać młodym. Oni mogą go poznać tylko poprzez nasze świadectwo. Ks. Jerzy nas wyprzedził, ale my idziemy tą samą drogą. Nie wiemy kiedy przyjdzie nasza godzina, nie wiemy jak to się stanie, ale „On kiedyś wyjdzie nam naprzeciw” - powtórzył za poetką Teresą Boguszewską.

Po Mszy św. i wspólnej modlitwie wierni i reprezentanci powiatu rypińskiego złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Wydarzeniem towarzyszącym  była wystawa poświęcona życiu i działalności bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zatytułowana „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczyło wielu gości, jej gospodarzem był Jarosław Sochacki, starosta powiatu rypińskiego.

***

Powiat rypiński jest częścią województwa kujawsko-pomorskiego, terytorialnie pokrywa się terenem diecezji płockiej. 18 października 1981 roku odbyło się w nim poświęcenie sztandaru NSZZ „Solidarność”.

Za zgodą Stolicy Apostolskiej 16 października 2022 roku odbyła się uroczystość związana z nadaniem powiatowi rypińskiemu patronatu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Błogosławiony ma wiele miejsc kultu w powiecie. Żywym pomnikiem jego działalności jest prężnie funkcjonująca „Solidarność”. Związkowcy oraz sympatycy organizacji gromadzą się na wspólnych obchodach utworzenia organizacji i uczczenia męczeńskiej śmierci patrona. Ponadto członkowie organizacji wraz z mieszkańcami ufundowali pamiątkową tablicę poświęconą ks. Jerzemu, znajdującą się na murze kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Rypinie (parafia św. Stanisława Kostki).