Poświęcenie sztandaru Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Gostyninie

- Dziś już nie można być „anonimowym katolikiem”, skromnie schowanym na modlitwie w swej izdebce. Potrzebne są konkretne czyny - powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii pw. św. Marcina w Gostyninie (24 maja br.). Kościołowi parafialnemu patronuje tam Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Biskup pomocniczy diecezji płockiej pobłogosławił też sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Marcin-gostynin1.jpg

Biskup Mirosław Milewski przypomniał wiernym, że święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła zostało wprowadzone w Polsce pół wieku temu, z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia w imieniu 70 biskupów polskich zwrócił się do ojców Soboru Watykańskiego II, aby Maryję ogłosić Matką całego Kościoła i oddać Jej macierzyńskiemu Sercu całą rodzinę ludzką, a papież Paweł VI spełnił jego prośbę.

Zdrowa nauka Kościoła mówi, że Maryja, to Matka Boga, który stał się człowiekiem. On dał nam Maryję za Matkę: - Maryja, to najsławniejsza kobieta w historii. Była zwykłą, ale dzielną i odważną kobietą. Także kobietą pełną cierpienia, którego w najwyższym stopniu doświadczyła stojąc pod krzyżem swego umierającego Syna. Jednak nawet wtedy nie poddała się - idąc za Jezusem przyjęła tajemnicę krzyża i służbę w miłości. Tylko ona pomoże nam w odnowie naszej duszy - zaakcentował bp Milewski.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej powiedział, że podczas Mszy św. pobłogosławi sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Kościół bardzo potrzebuje wspólnoty ludzi świeckich, którzy „nie wahają się wnosić zaczynu Ewangelii w przestrzeń relacji międzyludzkich”. Dzięki nim katolicyzm przenika życie społeczne. Katolicy świeccy świadczą o wierze w życiu codziennym i „docierają tam, gdzie nie dociera ksiądz, czyli docierają wszędzie”.

Poza tym uważał, że współcześnie katolicyzm oznacza odważne i jednoznaczne przyznanie się do wiary w Jezusa Chrystusa. Zwłaszcza teraz, gdy coraz szersze kręgi zataczają środowiska finansowane przez ogólnoświatowe korporacje, nie zawsze przychylne chrześcijaństwu, trzeba jasno i wyraźnie deklarować przywiązanie do Dekalogu.

- Dziś już nie można być „anonimowym katolikiem”, skromnie schowanym na modlitwie w swej izdebce. Akcja Katolicka powinna być szkołą wiernych świeckich: kompetentnych, twórczych, cieszących się autorytetem, zaangażowanych w obronę wolności i sprawiedliwości, godności i solidarności – podkreślił hierarcha.

Stwierdził też, że katolicy muszą przezwyciężyć pokusę do „tworzenia diaspory osób zagubionych w logice światowej”. Powinni umacniać własną tożsamość chrześcijańską, przynależność wspólnotową, zmysł apostolski. Powinni też pozostawać w dialogu i współpracy z ludźmi prawego sumienia i dobrej woli; budować społeczeństwo, które nie boi się śpiewać, że „chce Boga”.

Bp Mirosław Milewski parafię pw. św. Marcina w Gostyninie odwiedził z pasterską wizytacją. Asystent kościelny Akcji Katolickiej z ramienia Episkopatu pobłogosławił tam sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii. Za udzielenie sakramentu podziękował ks. kan. Ryszard Kruszewski, proboszcz parafii i dziekan gostyniński.