Bp Szymon Stułkowski podziękował proboszczowi parafii pw. św. Apolonii w Borkowie Kościelnym ks. Adamowi Zaborowskiemu i wspólnocie parafialnej za dzieło odnowienia wnętrza świątyni parafialnej. Podkreślił, że w ten sposób objawia się wiara, ponieważ „kościół jest potrzebny po to, aby w nim spotkać się z Panem Bogiem”.
Biskup płocki zauważył, że ludzie wierzący niekiedy są postrzegani jako ci, którzy nie są szczęśliwi, nie powiodło się im, jedynie się umartwiają i pocieszają, a przecież jest to sprzeczne z naturalnym dążeniem człowieka do osiągnięcia szczęścia.
Dodał, że błogosławieństwa (Mt 5,1-12a) nie zostały wypowiedziane przez Jezusa w tym celu, by każdy miał doświadczać nieszczęść. One pokazują cel, do którego trzeba dążyć, jak budować relacje z Panem Bogiem, aby umieć przyjąć cierpienie. Patronka parafii św. Apolonia została patronką stomatologów, bo chcąc zmusić ją do wyrzeczenia się Jezusa, wyrywano jej zęby i łamano szczękę. Jednak nie uległa prześladowcom i nie wyrzekła się Jezusa.
- Błogosławieństwa pokazują, że kiedy przyjdzie prześladowanie w imię Jezusa, to będę umiał się na to zgodzić; kiedy przyjdzie cierpienie, bieda, smutek, to będę się umiał w tym odnaleźć. To jakby cel budowania naszej relacji z Panem Bogiem, żebyśmy byli mocni – zaakcentował Pasterz Kościoła płockiego.
Zaznaczył, że do tego jest potrzebna świątynia, w której słucha się słowa Bożego, karmi Ciałem Jezusa, w konfesjonale oddaje Bogu grzech i niewierności, aby się przemienić. W świątyni nabiera się sił duchowych, aby „mieć serce wsłuchujące się w Boga, który żyje pośród nas”.
Bp Szymon Stułkowski poświęcił nową malaturę kościoła w Borkowie Kościelnym, wraz z obrazem Wniebowzięcia Matki Bożej na suficie. Wykonał go Bogdan Radihowski, artysta z Lwowa. Nad ołtarzami bocznymi powstały też nowe portrety: św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Prace trwały trzy miesiące, parafia wydała na nie 80 tysięcy zł.
Obraz Wniebowzięcia na suficie ufundował ks. kan. Tomasz Szablewski, były misjonarz, który pochodzi z parafii Borkowo. Okazją do fundacji było 50-lecie kapłaństwa fundatora. Poza tym poświęcone zostały nowe stacje Drogi Krzyżowej, ufundowane przez czternaście rodzin z parafii.
W Mszy św. w dniu odpustu parafialnego uczestniczyli między innymi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy, a grały połączone orkiestry z Goleszyna, Gozdowa i Słupi, pod batutą kapelmistrza Edwarda Wielgóckiego. Po Mszy św. na wszystkich czekał gorący poczęstunek i deser.
Obecny murowany kościół parafialny w Borkowie Kościelnym zbudowano przed II wojną światową. W czasie wojny Niemcy zamienili go na warsztat mechaniczny. Po wojnie kościół został odbudowany. W 1952 roku kościół otrzymał dębową nastawę głównego ołtarza i ambony z pracowni Piotra Dąbka z Brodnicy. W 1956 roku kościół został poświęcony przez bp. Tadeusza P. Zakrzewskiego. Aktualnie trwają starania o nadanie kościołowi rangi sanktuarium św. Apolonii, patronki stomatologów i dentystów.