Posłanie młodzieży z diecezji płockiej na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony

W siedzibie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” w Płocku biskup płocki Szymon Stułkowski dokonał posłania młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie: - Jedziemy tam, żeby przyznać się do Jezusa i doświadczyć, jak wielu jest nas w świecie – zwrócił się do przedstawicieli młodego pokolenia 24 czerwca br.

354607185 652519813579243 8992429367538890456 N

Młodzież z diecezji płockiej przez wiele miesięcy przygotowywała się do udziału w 37. Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie w Portugalii, w dniach 1-6 sierpnia, pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Jej formalne posłanie na ŚDM miało miejsce w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia”. Najpierw młodzież z duszpasterzami wzięła udział w adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwie przewodniczył ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży oraz koordynator diecezjalny ŚDM. Towarzysząca adoracja medytacja miała charakter dziękczynienia, przeproszenia i prośby.

Po adoracji młodzi wysłuchali i obejrzeli prezentację przygotowaną przez ks. Bartosza Leszkiewicza, pracownika Archiwum Diecezjalnego i Biblioteki Seminaryjnej w Płocku - o Portugalii, jej kulturze, życiu społecznym i religijnym.

Gościem spotkania w Płocku był ks. Tomasz Koprianiuk z Siedlec, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Przedstawił młodzieży ideę ŚDM, można było też porozmawiać z nim indywidualnie. Wspólnie zaśpiewano hymn ŚDM.

Potem Mszy św. w kaplicy „Studni” przewodniczył bp Szymon Stułkowski. Powiedział, że Jan Paweł II zorganizował Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy w 1986 roku prawdopodobnie na bazie doświadczeń związanych z działalnością w Ruchu Światło-Życie. W ruchu tym organizowany jest Dzień Wspólnoty, z Eucharystią, świadectwami, integracją. To był fenomen, „który kształtował jego posługiwanie biskupie”.

- Na Światowe Dni Młodzieży pojedziemy razem. Zrobimy to, żeby przyznać się do Jezusa: „Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” (Mt 10,32-33). Przyznanie się do Jezusa, to wspólny mianownik tych, którzy tam przyjadą. Niektórzy będą poszukujący, inni już ugruntowani w wierze, ale istota jest taka, żeby przyznać do Jezusa i doświadczyć jak jest nas wielu w świecie – podkreślił biskup płocki.

Pasterz Kościoła płockiego przekazał, że do udziału w ŚDM zgłosiło się 1,5 mln ludzi z całego świata. Nie jest to wynik imponujący, jednak liczy się to, że podczas takiego spotkania młodzi wychodzą na ulice.

- W szkole, na uczelni, na imprezie, wśród rówieśników trudno jest nieraz przyznać się do Pana Jezusa. Wszyscy mamy z tym trochę problem w codzienności. Prośmy Maryję, która patronuje temu spotkaniu, która z pośpiechem niosła Jezusa do Elżbiety, żeby to była dla nas piękna przygoda wiary, żeby nas wzmocniła, żebyśmy naszą postawą, naszym świadectwem umocnili w wierze tych, których spotkamy – dodał bp Stułkowski.

Zwieńczeniem spotkania był obrzęd posłania młodzieży na ŚDM oraz modlitwa zawierzenia Maryi – Patronce tegorocznych ŚDM. Wykonano też pamiątkowe, wspólne zdjęcie młodzieży z bp. Stułkowskim.

W 37. Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie weźmie udział 140 osób z diecezji płockiej, w tym 93 osoby będą reprezentowały Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku. Młodzież poleci na Dni w Diecezjach do Portugalii 26 lipca, do diecezji Coimbra, powrót zaplanowano na 7 sierpnia.