Ponad 450 uczestników X Biegu im. Ojca Bernarda Kryszkiewicza

Ponad 450 biegaczy wzięło udział w jubileuszowym X Biegu im. Ojca Bernarda Kryszkiewicza CP w Mławie. Sługa Boży o. Kryszkiewicz był mławianinem, autorem programu wychowawczego „Pedogogicum”. Zmarł w młodym wieku, w roku 1945.

Pochodzący z Mławy pasjonista Bernard Kryszkiewicz (1915-1945) jest kandydatem na ołtarze. W X Biegu im. Ojca Bernarda Kryszkiewicza wzięło udział ponad 450 uczniów mławskich szkół i przedszkoli. Bieg miał charakter rekreacyjno-rodzinny.

Dziewczynki i chłopcy (ponad 450 osób) biegli oddzielnie w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszymi uczestnikami były przedszkolaki z rocznika 2018 i młodsi (pobiegli z rodzicami), a najstarszymi biegacze z rocznika 2013. Zawodnicy, jak co roku, pobiegli ulicami Starego Rynku wokół kościoła Świętej Trójcy.

Organizatorami biegu w dniu 12 czerwca br. byli: parafia pw. św. Stanisława BM i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie. Każdy zawodnik otrzymał medal, słodki upominek a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach - także puchary i medale.

O. Bernard (Zygmunt) Kryszkiewicz w 1933 roku wstąpił do nowicjatu Pasjonistów w Sadowiu k. Ostrowa Wielkopolskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1938 roku. W kościele parafii św. Stanisława BM w Mławie odprawił swoją Mszę św. prymicyjną. W 1939 roku został zastępcą dyrektora kleryków w Przasnyszu. Po wybuchu wojny udał się do klasztoru w Rawie Mazowieckiej, tam poświęcił się pracy wychowawczej i duszpasterskiej m.in. opracował program wychowawczy „Pedagogicum”, czyli zbiór 44 wskazań. W 1945 roku wrócił do Przasnysza, aby objąć funkcję przeora i odnowić życie zakonne; wkrótce zmarł na tyfus.

Grób o. Bernarda znajduje się w kruchcie kościoła Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Z jego duchowości zrodził się w Sadowiu (1988) ruch modlitewno-apostolski Rodzina Matki Pięknej Miłości. Dnia 14 grudnia 2001 roku przed kościołem Pasjonistów w Przasnyszu ówczesny biskup płocki Stanisław Wielgus poświęcił pomnik o. Bernarda, autorstwa Jana Stępkowskiego ze Strzegowa.