Po raz piąty paczki żywnościowe z Płocka trafią na Wileńszczyznę

Płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” po raz piąty zawiozła paczki żywnościowe Polakom żyjącym za wschodnią granicą, w ramach akcji Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie. Tym razem dzięki partnerom akcji udało się przygotować 250 paczek żywnościowych.

406323342 330477069613797 1008902226562239808 N
foto: Fundacja "Cokolwiek uczyniliście"/facebook

Akcja Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie odbywa się po raz piąty, z inicjatywy Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej i Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Płockiej. Jej koordynatorem jest Adam Modliborski, wiceprezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”. 

- W tych dniach przekażemy Polakom na Wileńszczyźnie 250 paczek żywnościowych, za pośrednictwem Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie. W tym roku w zgromadzeniu paczek wsparli nas uczniowie Szkół Katolickich w Płocku. Przygotowali kilkadziesiąt świątecznych kartek z życzeniami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia - informuje dr Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”. 

Akcja V Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie mogła się odbyć dzięki partnerom, są nimi: Fundacja Enea, Fundacja Energa Grupa Orlen, Centrum Edukacji Grupa Orlen.

Transport z paczkami wyruszył na Litwę 30 listopada 2023 r., z 15-osobową grupą wolontariuszy. W piątek 1 grudnia razem z Tadeuszem Romanovskim, prezesem Wspólnoty Miłosierdzia Bożego, rozwożą oni paczki w terenie. Otrzymują je osoby starsze, chore, które nie dotrą na spotkanie pt. „Oratorium Miłosierdzia Bożego”, zaplanowane na 2 grudnia w Domu Kultury w Solecznikach. Spotkają się tam środowiska, które wspierały polskie rodziny na Kresach w minionym roku.

Płocczanie na Litwie między innymi odwiedzą miejsca pamięci i groby polskich patriotów, będą modlić się w Wilnie w Ostrej Bramie, odwiedzą cmentarz na Rossie, odbędą spacer po Wilnie.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” powstała w czerwcu 2018 r. Jej prezesem jest dr Witold Wybult. Celem działalności jest m.in. dobroczynność oraz kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, chrześcijańskich i patriotycznych. Fundacja m.in. organizuje „Kolonie Miłosierdzia” dla dzieci z okolic Solecznik na Litwie, przekazuje wyprawki szkolne i paczki żywnościowe. Pomoc przekazywana jest dzięki współpracy z miejscową Wspólnotą Miłosierdzia Bożego.