Płocki pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem

W Płocku po raz jedenasty odbył się pogrzeb 27 dzieci, które zmarły przed narodzeniem: - Kiedy Jezus mówi, że chce nas pokrzepić, nie rzuca słów na wiatr - zwrócił się do uczestników pogrzebu bp Szymon Stułkowski. Wydarzenie w dniu 12 października br. przygotowali: Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.

IMG 8483

Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Jezusa na płockim cmentarzu w Alejach Kobylińskiego przewodniczył bp Szymon Stułkowski, koncelebrował ją między innymi ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku.  

- Pan Jezus mówi w Ewangelii, żeby przyjść do niego ze swoim utrudzeniem i obciążeniem, bo On chce pokrzepić. To propozycja, której nie warto odrzucać, gdy przeżywa się taki dramat. Może to jednak być propozycja trudna do przyjęcia, ponieważ mogą się rodzić w sercu myśli przeciwne Panu Bogu. Mimo to należy je  wyrażać  przed Bogiem, nie zmuszać się do tego, żeby myśleć wbrew temu, co się przeżywa - uważał biskup płocki.  

Stwierdził, że gdy człowiek będzie mówił o tym, co przeżywa w sercu, o swoim bólu, zranieniu i cierpieniu, to jest „autentyczna modlitwa płynąca z serca”. Pan Bóg działa w czasie, kiedyś przyjdzie pociecha i zgoda na to, co się stało. Zrozumienie tej sytuacji może przyjść, gdy człowiek będzie po drugiej stronie życia.

Bp Stułkowski przypomniał, że 10 września w Markowej na ołtarze wyniesiona została cała rodzina Ulmów, łącznie z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Poprosił, aby modlić się litanią, która znajduje się na obrazku wręczonym wszystkim uczestnikom pogrzebu: - Kiedy Jezus mówi, że chce nas pokrzepić, nie rzuca słów na wiatr. Mocno w to wierzę i zapraszam do takiej głębokiej wiary. Miejmy głębokie przekonanie, że te dzieci są szczęśliwe u Boga – podkreślił duchowny. 

Po obrzędach przy urnie odbyła się procesja do pomnika – grobu. Do grobu złożono szczątki 27 dzieci (22 dzieci z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i 5 dzieci ze Szpitala Świętej Trójcy). Uczestnicy pogrzebu złożyli na grobie kwiaty i zapalili znicze.

Wszyscy otrzymali obrazki z litanią przez wstawiennictwo błogosławionych męczenników Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci, a także broszury „Jesteś. Doświadczenie poronienia”, przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. 

W diecezji płockiej pomoc rodzicom, którzy utracili dziecko przed narodzeniem, świadczy Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” w Płocku i Ciechanowie.  


Organizatorzy pogrzebu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pochówku dzieci w Płocku:
• Biskupowi Płockiemu Szymonowi Stułkowskiemu za wsparcie i towarzyszenie nam wszystkim na drodze obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci;
• Rodzicom 27 dzieci zmarłych przed narodzeniem, ich dziadkom, bliskim, rodzinom, przyjaciołom;
• Dyrekcji i pracownikom dwóch szpitali płockich, którzy troszczą się o ciała zmarłych dzieci: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku-Winiarach oraz Szpitala Świętej Trójcy w Płocku;
• Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Płocku – organizatorowi strony formalnej pochówku;
• Zakładowi Pogrzebowemu Pana Stanisława Frydrysiaka z Płocka;
• Panu Wojciechowi Popielskiemu ze współpracownikami z Zarządu Cmentarzy przy ul. Kobylińskiego;
• Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja w Płocku z duszpasterzami na czele z ks. kanonikiem Jarosławem Kamińskim;
• diakonowi Michałowi Perkowi z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku;
• Panu st. chor. sztab. r. Dariuszowi Liposkiemu z Płockiego Uniwersytetu Ludowego z Płocka i z Akademii Sztuki Wojennej z Warszawy oraz społeczności Płockiego Uniwersytetu Ludowego;
• Wydziałowi do spraw Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej z Prezesem Witoldem Wybultem za różaniec i przygotowanie uroczystości;
• posługującym podczas liturgii.