Płocki „Chemik” podziękował Bogu za 60-lecie działalności

- Widzimy w Europie kryzys wartości, mający swoją podstawę w odejściu od Boga. Nie bójcie się, że stoicie po stronie Boga – powiedział ks. biskup Roman Marcinkowski w kościele parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku, z okazji jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza, popularnego płockiego „Chemika” (18 listopada 2022 r). 

Płock, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Płock „Chemik” swój jubileusz rozpoczął Mszą św. w kościele parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku, przewodniczył jej biskup senior Roman Marcinkowski. Hierarcha na wstępie podkreślił, że szkoła mocno wpisała się w historię miasta, a swoje świętowanie rozpoczyna od wspólnej Eucharystii. Na ołtarzu modlitwy składa intencje związane ze szkołą: za dyrekcję, nauczycieli, obecnych i emerytowanych, za uczniów i za absolwentów.

W homilii biskup nawiązał do postawy bł. Karoliny Kózkówny: - Zanurzona w miłości do Boga oddała swoje życie, aby zachować godność - człowieka, kobiety, dziecka Bożego. XXI wiek przyniósł wiele cierpienia, wojen i prześladowań. Tak wielu chrześcijan jest obecnie w rożnych formach prześladowana za swoją wiarę. Widzimy w Europie kryzys wartości, mający swoją podstawę w odejściu od Boga - stwierdził kaznodzieja.

Zwracając się do młodzieży zaznaczył, że  będzie ona w tym świecie funkcjonować i będzie go sama tworzyć: - Nasze życie nie może być „neutralne”, można być za albo przeciw Chrystusowi. Nie bójcie się, że stoicie po stronie Boga – powiedział biskup senior.

Na koniec odwołał się do przykładu Muńka Staszczyka. Artysta ten przyznał, że w dorosłym życiu śmiał się z „babć z różańcami”. Jednak nawrócił się, choć nie to była łatwa droga, bo walczył również z nałogiem alkoholowym. Po wielu latach przystąpił do spowiedzi, a „różaniec daje mu siłę, jakiej nigdy wcześniej nie miał”. 

Podczas Mszy św. śpiewy wykonywał wybitny płocki Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod dyrekcją Anny Bramskiej.

Po Mszy św. w Zespole Szkół Centrum Edukacji przy al. Kobylińskiego 25 odbyła się jubileuszowa akademia. W programie był koncert w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego, przeplatany anegdotami i wspomnieniami z życia szkoły. Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę fotografii, dokumentów i innych pamiątek, zwiedzić budynek szkoły oraz wziąć udział w okolicznościowym balu.

***

Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza ma bogatą historię. Powstanie szkoły było związane z budową Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku. Najpierw, w dniu 1 września 1962 roku, decyzją Ministerstwa Przemysłu Chemicznego powołana została 3-letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących na podbudowie szkoły podstawowej oraz 2,5-letnia Państwowa Szkoła Techniczna dla absolwentów liceum ogólnokształcącego. W ciągu minionych lat szkoła ulegała przemianom i rozbudowom, posiadała warsztaty i internat.

Obecna nazwa szkoły, to Zespół Szkół Centrum Edukacji Sp. z o.o.  Oprócz bogato wyposażonych pracowni do nauczania przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, szkoła posiada specjalistyczne pracownie chemiczne, bibliotekę, kino aulę, sale komputerowe. Dyrektorem Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku jest Bartłomiej Biernacki.