Płocka „Solidarność” uczciła 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

NSZZ „Solidarność” Regionu Płockiego podczas Mszy św. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Płocku uczciła 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki: - Ksiądz Jerzy wzywa nas, byśmy nie ulegli pokusie nienawiści, bo taka postawa jest zawsze naszą przegraną - powiedział ks. kan. Roman Bagiński, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

Stanisławówkasolidarnosc

Poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” z Regionu Płockiego, z miast i zakładów pracy, wierni miasta Płocka i księża salezjanie najpierw modlili się podczas Mszy św. w parafii św. Stanisława Kostki. To wyjątkowe miejsce w mieście: w latach 80. odbywały się tam Msze św. za Ojczyznę, a obecnie ma miejsce wiele uroczystości patriotycznych. Na ścianie świątyni znajduje się wiele tablic patriotycznych, w tym martyrologicznych.

Mszy św. przewodniczył ks. kan. Roman Bagiński, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, ekonom diecezji płockiej. Przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia ks. Popiełuszki. Zaznaczył, że „źródłem mocy i skuteczności posługi ks. Jerzego była jego pokora i bezgraniczne przylgnięcie do Boga”.

- Tego się nauczył w domu rodzinnym, gdzie doświadczył nie tylko rodzinnej modlitwy, ale też życia zgodnego z wiarą. Dla nas współczesnych jest to przypomnienie, jak ważne jest by Bóg był obecny w naszych rodzinach. Kiedy przychodzi czas trudnych doświadczeń, wiemy gdzie szukać pomocy – uważał duchowny.

Dodał, że ks. Jerzy Popiełuszko swoją postawą wzywał, aby nie ulegać pokusie nienawiści, bo taka postawa będzie zawsze przegraną. Drogą do prawdziwego zwycięstwa jest wierność słowom, aby „nie dać się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężać”. Zaakcentował, że „tylko życie w prawdzie i gotowość do przebaczenia jest siłą i drogą do prawdziwego zwycięstwa nad złem”.

Ks. Bagiński przywołał również postać śp. Marianny Popiełuszko, matki księdza Jerzego. Chociaż jej syn zginął z ręki komunistycznych morderców, to podczas procesu beatyfikacyjnego uznała, że to co robił było roztropne i potrzebne. Wybaczyła mordercom, którzy w bestialski sposób pozbawili go życia. Wyznała, że Bóg sam ich kiedyś osądzi i najbardziej by się cieszyła, gdyby oni się nawrócili.

Duszpasterz ludzi pracy podziękował też organizatorom za pamięć i przygotowanie obchodów 40. rocznicy męczeńskiej  śmierci bł. ks. Jerzego oraz księżom salezjanom, gospodarzom rocznicowej uroczystości.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele, została tam odmówiona modlitwa, a delegacje złożyły kwiaty.

Organizatorem rocznicowej uroczystości 20 października 2024 r. był Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” - bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest patronem związku.