43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę trwała w dniach 6-14 sierpnia 2024 r. Pątnicy weszli na Jasnogórski Szczyt przed oblicze Matki Bożej po pokonaniu około 260 km. Wędrowali przez niemal dziewięć dni, w grupach oznaczonych kolorami, przyporządkowanych danym dekanatom.
Przewodnikami grup byli: ks. Adam Kowalski i ks. Marian Chalecki (grupa biało-czerwona i pomarańczowa), ks. Krzysztof Załęski (biała), ks. Wojciech Nikodymczuk (błękitna), ks. Rafał Kabelis (brązowa), ks. Sebastian Zalewski (granatowa i miedziana), ks. Łukasz Rogowski (złota i srebrna), ks. Radosław Pilśnik (żółta i zielona).
Na Jasną Górę z diecezji płockiej poszedł pieszo przekrój społeczeństwa: od osób dojrzałych, zaprawionych piechurów, po kilkuletnie dzieci z rodzicami. Najliczniejsze okazały się grupy: biało-czerwona (Płock), błękitna (Nasielsk, Zakroczym) i biała (Ciechanów, Strzegowo).
Poszczególne dni upływały na wspólnej modlitwie – zgodnie z tezą, że pielgrzymka, to rekolekcje w drodze - ale były rzeczy dodatkowe, na przykład koncert w wykonaniu Jana Pospieszalskiego czy spotkanie z ks. dr. Maciejem Będzińskim, dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Szczególny nastrój towarzyszył wieczornym Apelom Jasnogórskim. Każdy dzień pielgrzymowania służba medialna podsumowywała filmikiem, emitowanym w social mediach.
Na pielgrzymkowej trasie pątnikom towarzyszyli biskupi Szymon Stułkowski i Mirosław Milewski. Były to najczęściej Apele Jasnogórskie w miejscach noclegu pielgrzymów. Niemal na zakończenie pielgrzymki 13 sierpnia w Wierzchowisku z pątnikami był biskup Stułkowski.
Pasterz Kościoła płockiego podkreślił, że pątnicy rzeczywiście „budowali Kościół”: - Gdy wielu ludzi pokazuje Kościołowi plecy - wy jesteście! Wiem, że także dalej podejmiecie trud budowania Kościoła, bo jesteście zaangażowani w Kościół, kochacie Kościół. Byliście na Oazie, rekolekcjach Wojska Gedeona czy Mladifeście, a teraz jesteście tutaj. Moja wiara buduje się, kiedy spotykam takich ludzi jak wy. To jest doładowanie mojego akumulatora – komentował bp Stułkowski.
Dodał, że widać, że pielgrzymom jest „dobrze w Kościele, dobrze się w nim czują: - To Duch Święty działa w nas i przez nas. Dziękuję, że dajecie się kształtować miłości, którą On jest. Na pielgrzymce dajemy publiczne świadectwo wiary, buduje się nasza relacja z Bogiem i między sobą. Dobrze, żeby te relacje pozostały poza pielgrzymką – zwrócił się do uczestników pielgrzymki.
Nazajutrz 14 sierpnia biskup płocki wprowadził swoich diecezjan na Jasną Górę i koncelebrował Mszę św. na Szczycie Jasnogórskim. Poza tym w czasie Mszy wręczył krzyże misyjne młodym ludziom z diecezji płockiej, którzy we wrześniu pojadą do Peru, aby zdobyć tam doświadczenie misyjne.
Wszystkie służby pielgrzymkowe spisały się znakomicie, a wielbicieli muzyki zachwycał śpiew pielgrzymkowego chóru pod kierunkiem kantora Mateusza Lampkowskiego z parafii Strzegowo. Za inne służby odpowiadali: ks. Wojciech Czajkowski (kwatermistrz), ks. Jakub Kępczyński (liturgia), ks. Łukasz Kiciński (kierownictwo trasy), Magda i Piotr Poryzińscy (kuchnia), Andrzej Jakubowski i Mirosław Sitek (zaopatrzenie), Hanna Zawodniak (służba ekologiczna), Piotr Bachman (służba techniczna), ks. Jacek Wichorowski i ks. Bogdan Kołodziejski (służba medialna), Agnieszka Czaplicka i Agnieszka Sitek (informacja), Małgorzata i Dariusz Dybowscy (służba zdrowia).
Pątnicy piesi przez cały czas wspierani byli przez modlitwę pielgrzymów duchowych. W wielu parafiach diecezji płockiej bardzo licznie gromadzili się oni na wieczornych apelach. Była to prawdopodobnie grupa około 2,5 tysiąca diecezjan.
Głównym przewodnikiem pielgrzymki był ks. Jacek Prusiński, pełnił tę funkcję po raz 12, ale w pielgrzymce szedł już po raz 27: - Po drodze na Jasną Górę rzeczywiście „budowaliśmy wspólnotę Kościoła”: poprzez katechezy, konferencje, współpracę. Widziałem, że pielgrzymom zależy na Kościele, że chcą go budować. Miałem obraz Kościoła żywego i radosnego, takiego, który chce coś więcej od swego życia – podsumował przewodnik.
Organizatorzy przekazali, że w pielgrzymce płockiej na Jasną Górę wzięło udział około 800 osób.