Pięciu alumnów przystąpiło do obrzędu kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu

- Troszczcie się o siebie, spotykajcie się, módlcie, upominajcie – zwrócił się biskup płocki Szymon Stułkowski do pięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, w czasie Mszy św. z obrzędem kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu (4 grudnia br.). Uroczystość z udziałem wychowawców i profesorów odbyła się w seminaryjnej kaplicy Dobrego Pasterza.

Kandydatura2022

- Historia powołań pokazuje, że Pan Bóg zawsze wychodzi pierwszy, Jego łaska uprzedza wszelkie nasze działania. Bóg jest pierwszym, który was zaprosił, wy odpowiedzieliście na powołanie. Wielu ludzi pomagało wam w  tym – zaznaczył w kazaniu biskup płocki Szymon Stułkowski.

Poprosił, by alumni troszczyli się o relację z Bogiem, który jest źródłem nadziei, i by „przygarniali się nawzajem”: - Troszczcie się o to, aby trzymać się razem, zwłaszcza teraz, gdy z różnych stron „obrywamy” jako Kościół, zasłużenie i niezasłużenie. Trzymajcie się razem, spotykajcie, módlcie, pomagajcie, upominajcie - zachęcił kandydatów do przyjęcia sakramentu kapłaństwa.  

Przyznał, że dzień po ingresie do katedry płockiej pojechał na tamę we Włocławku, do miejsca, gdzie odnaleziono ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Poznał go przed męczeńską śmiercią, dostał od niego krzyż. Zanim sam został biskupem, po rozmowie z nuncjuszem pojechał na Żoliborz, do parafii św. Stanisława Kostki, modlił się tam, zawierzając wstawiennictwu błogosławionego.

Bp Stułkowski poprosił również, aby do pięciu imion alumnów przystępujących do obrzędu kandydatury, dopisać trzy inne: Antoni, Stanisław i Kazimierz. Przywołał historię trzech wikariuszy z Gostynina z roku 1939, którzy oddali życie za proboszcza (chodzi o ks. Antoniego Dubasa, Stanisława Krystosika i Kazimierza Stankiewicza). Dali oni „piękne świadectwo”.

- Przygarniajcie się nawzajem, bo i Chrystus was przygarnął ku chwale Boga. To wasza ostatnia prosta do święceń - stwierdził bp Stułkowski.

W czasie Mszy św. w seminaryjnej kaplicy Dobrego Pasterza przewodniczył on obrzędowi kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu, z udziałem pięciu alumnów - studentów piątego roku WSD.

Byli to: Cezary Jasiński z parafii św. Urbana w Baboszewie, Michał Perek z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu, Wiktor Rękawiecki z parafii św. Wojciecha w Solcu, Sebastian Szymański z parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, Karol Wernik z parafii św. Apostoła Bartłomieja w Jeżewie.

Alumni wcześniej wzięli udział w rekolekcjach w Świnicach Warckich - miejscu chrztu św. Faustyny Kowalskiej (ur. 5 sierpnia 1905 r. – zm. 5 października 1938 r.).