Parafie diecezji płockiej otrzymały 55 mln zł z na odnowę zabytków sakralnych

Blisko 55 mln zł otrzymały parafie diecezji płockiej na remonty kościołów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z beneficjentami tych funduszy spotkał się ks. biskup Szymon Stułkowski: - Dziękuję, że troszczycie się o nasze dziedzictwo kulturalno-religijne i podjęliście wysiłek pozyskania środków aby je zachować dla przyszłych pokoleń – zaznaczył podczas spotkania w starym Opactwie Benedyktyńskim w Płocku (10 sierpnia br.).

Kilkadziesiąt parafii diecezji płockiej będzie mogło przeprowadzić remonty obiektów sakralnych dzięki środkom przyznanym w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Łączna kwota przyznanych dotacji, to blisko 55 mln zł. Jest to najwyższa suma przyznana ze środków publicznych na ratowanie zabytków sakralnych w diecezji.

Bp Szymon Stułkowski spotkał się w Płocku z proboszczami parafii, którym przyznano fundusze: - Dziękuję, że troszczycie się o nasze dziedzictwo kulturalno-religijne i podjęliście wysiłek pozyskania środków aby je zachować dla przyszłych pokoleń. Po złożeniu wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wielu Księży Proboszczów zwróciło się do mnie z prośbą o zgodę na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkowych obiektach – przyznał hierarcha.

Dodał, że kwoty dotacji często przekraczały sumę 100 tys. euro – zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski z 2006 r. zaakceptowaną przez Stolicę Apostolską, został wprowadzony wymóg uzyskania zgody kompetentnych podmiotów, czyli biskupa diecezjalnego, kolegium konsultorów oraz rady do spraw ekonomicznych w przypadku alienacji majątku kościelnej osoby prawnej przekraczającej kwotą 100 tys. euro.

- Mamy świadomość, że przyznane środki są publicznymi pieniędzmi i jesteśmy zobligowani do szczególnej dbałości przy ich wydatkowaniu. Wielu księży proboszczów tu obecnych ma już doświadczenie w tego typu inwestycjach i doskonale zdaje sobie sprawę, że wszelkie prace przy zabytkowych obiektach finansowane ze środków państwowych muszą być prowadzone zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami, czasem pod bezpośrednim nadzorem konserwatorskim, przez wyspecjalizowane firmy, a następnie prawidłowo rozliczone. Dla niektórych księży będą to pierwsze kroki w tego typu pracach – zauważył biskup płocki.

Poprosił proboszczów, aby „z roztropnością i rozwagą” podeszli do realizacji projektów i wydatkowania przyznanych środków. Aby zapobiec ewentualnym trudnościom, powołał komitet monitorujący, którego zadaniem będzie wsparcie merytoryczne i organizacyjne, a w uzasadnionych przypadkach także działania kontrolne.

- Należy zrobić wszystko aby nie zawieźć okazanego nam zaufania. Tym bardziej, że dotacje sięgają 98%, co jest ewenementem przy dotychczasowych programach ochrony zabytków. 2-procentowy wkład własny jest symbolicznym udziałem wspólnot parafialnych i proszę aby tak właśnie był traktowany – przekazał Pasterz Kościoła płockiego.

W czasie spotkania w opactwie minister Henryk Kowalczyk omówił zasady Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wytyczne dotyczące konserwacji zabytków przedstawił prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, towarzyszyli mu kierownicy Delegatur z Płocka i Ciechanowa. Z kolei przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego przekazali informacje o zasadach przepływów finansowych.

W konferencji uczestniczyli beneficjenci przyznanych środków, w tym proboszczowie dwóch parafii i jednego zgromadzenia zakonnego, które otrzymało najwyższe kwoty – po około 3,5 mln zł; chodzi o parafie: pw. św. Zygmunta (katedralna) w Płocku), pw. św. Michała Archanioła w Płońsku oraz klasztor ojców kapucynów w Zakroczymiu.

Kwoty w wysokości 1 mln zł i powyżej otrzymały parafie: Strzegowo, Dzierżenin, Sokołów, Winnica, Pilichowo, Gołymin, Gumino, pw. św. Józefa w Makowie Mazowieckim, Cieksyn, Sońsk. Środki na remont zabytków sakralnych przyznano 90 podmiotom, przede wszystkim parafiom. Za przyznane środki zostaną wykonane między innymi prace remontowe, restauracyjne i konserwacyjne kościołów oraz ich elementów.