Na początku uroczystości wszystkich powitał proboszcz parafii ks. kan. Antoni Kołodziejski. Zaznaczył, że bp Roman Marcinkowski, który będzie przewodniczył jubileuszowej Eucharystii, był z parafią związany od początku jej istnienia, był w niej wikariuszem.
Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali: ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski (od wielu lat sprawujący w parafii Eucharystie i udzielający w niej sakramentów) oraz ks. kan. Stefan Cegłowski, dziekan dekanatu płockiego zachodniego.
W homilii bp Roman Marcinkowski przypomniał początki działalności parafii Janowej, jej szybki rozwój, dużą liczbę wiernych, a także prace remontowe, które przeprowadził ks. proboszcz Antoni Kołodziejski. Podziękował za niezliczone Eucharystie, za sakramenty, które w tej parafii zostały udzielone, rekolekcje, nabożeństwa, za parafian i za działające w parafii grupy.
Przywołując Kodeks Prawa Kanoniczego biskup przypomniał, że parafia jest wspólnotą wiernych, zamieszkujących na określonym terytorium. To „cząstka Kościoła diecezjalnego”, to w niej człowiek się zbawia. Parafię nazywa się „matką”, ponieważ w niej człowiek rodzi się do życia religijnego. To w parafii człowiek spotyka się z Chrystusem, karmi chlebem eucharystycznym, poznaje słowo Boże, przyjmuje sakramenty.
Bp Marcinkowski przypominając, że 24 czerwca przypada święto narodzin św. Jana Chrzciciela stwierdził, że jest to okazja do uświadomienia sobie podwójnych narodzin: pierwszy raz z rodziców, a drugi raz przez chrzest święty. To było włączenie do Kościoła, które domaga się bycia świadkami Chrystusa.
- Czasy, w których żyjemy, wymagają od nas wiarygodności i świadectwa życia. Za naszą wschodnią granicą jest dziś piekło zgotowane przez człowieka. Gdy ktoś morduje innych ludzi, nie ma w nim Boga. Taki świat odrzuca Boga i zasady moralne. To jest zanurzenie w neopogaństwo. Niech nas Bóg uchroni przed taką wizją człowieka, niech da nam siły, byśmy się w tym świecie nie pogubili – modlił się bp Marcinkowski.
Na zakończenie Mszy św. ks. kan. Stefan Cegłowski, dziekan dekanatu płockiego zachodniego, przekazał na ręce ks. proboszcza Antoniego Kołodziejskiego list z gratulacjami i błogosławieństwem od biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.
W czasie Mszy św. śpiewał Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.
***
Kościół noszący tytuł św. Jana Chrzciciela w Płocku wybudowano w latach 1758-1771 dla Zgromadzenia Ojców Reformatów (franciszkanów), w stylu późnobarokowym. Wewnątrz częściowo zachowało się pierwotne wyposażenie, z bogatą dekoracją snycerską m.in. ołtarze, konfesjonały i ambona, pochodząca z lat 70. XVIII wieku. W 1864 roku doszło do kasaty zakonu. Do pomieszczeń klasztornych (obok kościoła) przeniesiono Seminarium Duchowne, a kościół stał się tzw. kościołem rektorskim.
W 1964 roku przy kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, będący kościołem rektorskim w parafii św. Bartłomieja w Płocku. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku erygowana została 1 marca 1973 roku przez bp. Bogdana Sikorskiego. Teren wydzielono z parafii pw. św. Bartłomieja. Od 1973 roku świątynia pełni rolę kościoła parafialnego. W 1980 roku został poświęcony nowy dom parafialny.
Pierwszym proboszczem parafii był ks. kan. Tadeusz Król. Od roku 1996 proboszczem jest ks. kan. Antoni Kołodziejski. W parafii pracuje też wikariusz ks. dr Krzysztof Cymerman. Parafia liczy około 5.000 wiernych.