/fot. Facebook Parafii Świętej Trójcy w Rypinie/
Świętowanie Niedzieli z „Amoris laetitia” organizowane jest w Rypinie ze względu na kult św. Walentego. W tym roku zyskało szczególny wymiar, przez fakt instalacji relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów – odważnych świadków miłości, którzy zginęli w 1944 roku z rąk niemieckich żandarmów, za ukrywanie żydowskich sąsiadów. Obecność relikwiarza stała się okazją do głębszej refleksji nad istotą chrześcijańskiej miłości, poświęcenia oraz powołania do życia rodzinnego w duchu świadomej wiary.
Parafia Świętej Trójcy była jednym z miejsc w diecezji płockiej, gdzie przed rokiem modlono się przy relikwiach Męczenników z Markowej w ramach ogólnopolskiej peregrynacji. Wydarzenie to poruszyło serca wiernych i obudziło pragnienie sprowadzenia relikwii na stałe. Udało się to 16 lutego, podczas Mszy św. o godz. 11:30.
Proboszcz parafii, ks. Andrzej Krasiński, wyraził nadzieję, że obecność relikwii umocni wspólnotę parafialną w wierze. „Dla mnie to wzór ogromnej wiary i przykład pięknego życia pełnego miłości. Chciałbym, żeby rodziny naszej parafii dążyły do tego wzoru i za ich przyczyną łatwiej pokonywały kryzysy, pogłębiały relacje z Bogiem i ludźmi” – powiedział.
Niedziela z „Amoris laetitia” to wydarzenie wpisujące się w duszpasterską troskę o rodziny w diecezji płockiej. W związku z tym w Rypinie obecny był ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej. W homilii mówił o jednym z największych zagrożeń współczesnego człowieka – samotności. „Ludzie budują płytkie, wirtualne relacje, szukają akceptacji, ale wciąż pozostają samotni. Lekarstwem na tę samotność może być wiara” – zaznaczył.
Na potwierdzenie tych słów ks. Kućko pokazał wiernym obraz autorstwa włoskiego artysty, przedstawiający św. Walentego, opatrzony łacińskim napisem: Twoja wiara jest cenna w oczach Boga. „Wiara ma ogromną wartość i to ona może nas ocalić. Poszukując Boga, człowiek nigdy nie będzie sam. Droga wiary to droga spotkania” – podkreślił.
Kult św. Walentego w rypińskiej farze sięga XVII wieku. W bocznym ołtarzu kościoła znajduje się XVIII-wieczny obraz świętego, który jeszcze w XIX wieku był uznawany za słynący łaskami. Pod obrazem umieszczona jest także drewniana figura św. Walentego. W świątyni znajduje się również witraż z jego wizerunkiem oraz relikwie, sprowadzone w 2022 roku dzięki staraniom ks. Wojciecha Kućki i proboszcza ks. Andrzeja Krasińskiego.
Niedziela z „Amoris laetitia” to inicjatywa, która na nowo pomaga odkrywać wartość rodziny, chrześcijańskich cnót i życia w duchu Ewangelii. Poprzez modlitwę, refleksję oraz kult świętych i błogosławionych Kościoła wydarzenie to umacnia duchowość małżeńską i rodzinną, przypominając o pięknie miłości zakorzenionej w wierze.
Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska/ ekai