Niedziela Palmowa w bazylice katedralnej płockiej

- Prośmy Pana Boga, byśmy chcieli przejść Paschę wspólnie. Jeśli będziemy przeżywać Paschę Jezusa, łatwiej nam będzie przejść naszą Paschę - powiedział ks. biskup Szymon Stułkowski w Niedzielę Palmową w katedrze płockiej (2 kwietnia br.). Wszedł do niej zgodnie z rytem uroczystego wejścia: uderzając dziewięć razy w drzwi katedry.

Palmowa 2023 1
foto: A. Małecka/Gość Płocki

W krótkiej homilii bp Szymon Stułkowski odniósł się do tego, w jaki sposób w tym roku odbyło się wejście do katedry na Mszę św. w Niedzielę Palmową. Był to stary obrzęd (ryt uroczystego wejścia), podczas którego dziewięć razy uderzył w zamknięte drzwi katedry. 

Obrzęd ten oznacza, że Kościół otwiera swoje bramy, aby wkroczyć w najważniejsze tajemnice, jakie będą rozważanie w najbliższych dniach. One wskażą na Króla, dla którego tronem jest krzyż, a koronę ma z cierni.

- Prośmy Pana Boga, byśmy chcieli przejść Paschę wspólnie. Przed nami najważniejsze liturgie całego roku kościelnego. W Wielki Czwartek zakończymy Wielki Post, a wieczorem podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy Triduum Paschalne. Ono poprowadzi nas przez piątek i sobotę do Niedzieli Zmartwychwstania. Zachęcam, byśmy byli w te dni razem.  Zapraszam i proszę - zwrócił się do płocczan obecnych w katedrze.  

Poprosił także, aby na liturgię Wigilii Paschalnej, najważniejsze wydarzenie w roku, przyjść ze świecami, które zostaną zapalone od poświęconego ognia. Świece pozwolą przypomnieć sobie, że człowiek ma w sobie ogień wiary. Podczas tej liturgii biskup udzieli chrztu, bierzmowania i pierwszej Komunii św. młodemu mężczyźnie z Płocka. 

- Nie zostawmy Jezusa samego podczas Jego Paschy. Każdy z nas ma swoją Paschę. Jeśli będziemy przeżywać Paschę Jezusa, łatwiej nam będzie przejść naszą Paschę, bo On na pewno będzie z nami i otworzy nam drzwi katedry, będzie nas zapraszał do domu Ojca swego – powiedział bp Stułkowski. 

Zwrócił się też do wiernych, aby przypomnieli sobie paschę Jana Pawła II 18 lat temu i podziękowali mu za wszystko, co od niego dostali. 

Bp Szymon Stułkowski po raz pierwszy przewodniczył obchodom Niedzieli Palmowej w Płocku. W tym roku procesja z palmami odbyła się inaczej niż w latach ubiegłych: celebransi i wierni przeszli w procesji z palmami z ogrodu domu biskupiego do katedry (nie obchodzili w procesji katedry). 

Biskup płocki wchodząc do katedry uczynił to zgodnie z rytem uroczystego wejścia, to znaczy uderzał w drzwi pastorałem trzy razy po trzy razy, w przerwach prowadząc dialog z Chórem Pueri et Puellae Cantores Plocenses pod kierunkiem Anny i Wiktora Bramskich.


fotorelacja Gościa Płockiego