Muzeum Diecezjalne zwiedziły osoby niewidome i słabowidzące

Grupa osób niewidomych i słabowidzących zapoznała się ze zbiorami, które znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Z inicjatywą, aby udostępnić im zabytki sakralne, wystąpiło Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy Dla Osób Niepełnosprawnych „De Facto”. Zwiedzający poznali historię zabytków i mogli ich dotknąć.

IMG 9885

Trzydziestoosobowa grupa osób niewidomych i słabowidzących, którzy przyjechali do Płocka na zaproszenie Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy Dla Osób Niepełnosprawnych „De Facto”, zwiedziła Muzeum Diecezjalne w Płocku w ramach projektu „Płock – zapomniana stolica Polski”, realizowanego w programie „Patriotyzm Jutra”.

- Osoby niewidome i słabowidzące mogły dotknąć rzeźby Chrystusa frasobliwego, pochodzącej z Długosiodła, dwóch Piet z Drobina, monstrancji, małego relikwiarza, karty pergaminowej, kopii tzw. urny twarzowej czy ściany zachodniej kościoła św. Wojciecha. Mogły między innymi poczuć pod palcami materiał, z którego zostały wykonane rzeźby, ich rysy twarzy czy poczuć zdobienia na naczyniu liturgicznym czy wagę zależną od materiału wykonania. Poza tym zwiedzający poznali wieże Opactwa: Zegarową i Szlachecką. Poznali również historię Polski i Płocka średniowiecznego, od czasów Bolesława Szczodrego do Bolesława Krzywoustego - przekazała Barbara Piotrowska, historyk, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

Z kolei po XII-wiecznej bazylice katedralnej osoby niewidome oprowadził ks. kan. Stefan Cegłowski, historyk sztuki i proboszcz parafii katedralnej w Płocku. Zwiedzający dowiedzieli się wiele o samej budowli, Drzwiach Płockich, Kaplicy Królewskiej, ołtarzu Matki Bożej Mazowieckiej, ołtarzu Ukrzyżowania Jezusa.

Poza obiektami na Wzgórzu Tumskim zwiedzający poznali historię kościoła podominikańskiego (obecnie kościół parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego). Po zabytku oprowadził proboszcz o. Marcin Kowalewski CMF i Barbara Piotrowska.

Zwiedzający byli też gośćmi Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku (oddziału Muzeum Mazowieckiego). Poza tym wygląd pomnika Bolesława Krzywoustego z wojami, znajdujący się na Wzgórzu Tumskim, obok historycznej fary omówił dla nich Michał Stańczak. Przewodnik Duces Masovie przybliżył też historię średniowiecza płockiego.

Goście z Polski pozostawili też w Muzeum Diecezjalnym prezenty: makietę katedry i tyflografikę hermy św. Zygmunta.

Projekt „Płock - druga zapomniana stolica Polski” realizowany będzie przez Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy Dla Osób Niepełnosprawnych „De Facto” (jego przewodniczącą jest Renata Nych) do 1 grudnia. Celem zadania jest budowanie wiedzy na temat historii Polski, kultywowanie pamięci o doniosłych kartach dziejów Polski, poprzez upowszechnianie i popularyzację wśród osób z niepełnosprawnością wzroku, wiedzy o powstawaniu początków Państwa Polskiego – poprzez poznanie historii Płocka - drugiej stolicy Państwa Polskiego - i urzędujących tam władców.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków budżetu państwa.