Msza w 39 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki - kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu – w 39 rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci duszpasterza Solidarności (19 października 2023 r.) Mszy św. przewodniczył warszawski metropolita, kard. Kazimierz Nycz. Kazanie wygłosił ordynariusz płocki, bp Szymon Stułkowski.

Grob Popieluszki

Kard. Kazimierz Nycz na początku liturgii podkreślił, że śmierć ks. Popiełuszki jako męczeńską i jako urodziny dla nieba potwierdziła 13 lat temu beatyfikacja. Wezwał do modlitwy o kanonizację ks. Jerzego, w intencji Kościoła, Solidarności, a także kapłanów i kleryków, „by ten wielki patron był dla nas wszystkich orędownikiem w niebie”.

Bp Stułkowski w kazaniu wyznał, że ze wzruszeniem staje przed ołtarzem, przy którym celebrował liturgię ks. Jerzy Popiełuszko i dojrzewał do męczeńskiej śmierci.

Nawiązując do liturgii słowa powiedział: „Św. Paweł pokazuje, że ks. Jerzy stał się sługą Boga w chłostach, trudach, przez głoszenie prawdy, ale też przez zniesławienie. Stał się sługą Boga. Wiedział, że jego rola w Kościele to służyć. Spalał się, tak jak spalił się dla nas Chrystus na Krzyżu”. Odnosząc się do odczytanego fragmentu z Ewangelii św. Mateusza dodał: „ks. Jerzy był w nienawiści do wielu z powodu imienia Chrystusa, lecz wytrwał do końca, jest zbawiony i szczęśliwy u Boga w niebie”.

„Jeśli wybierzemy radykalizm Ewangelii jak on, to będziemy odrzuceni, wyśmiani. Odwrócą się od nas, nie będą chcieli się z nami spotykać. Warto sobie zadać pytane, czy jestem na to gotów, gotów na chłosty i trudy, zniesławienie przez głoszenie prawdy? Czy będę miał siły, kiedy brat wyda brata? Kiedy będę w nienawiści u wielu z powodu imienia Chrystusa? I czy jest we mnie ta nadzieja, że jeśli wytrwam do końca, to będę zbawiony? – pytał kaznodzieja.

Hierarcha podzielił się też osobistą relacją z ks. Popiełuszką: „Bardzo ważne były dla mnie te krótkie spotkania z ks. Jerzym. Nie wiem, jak by się potoczyło moje kapłaństwo, gdyby nie to spotkanie z nim i towarzyszenie mu duchowo w jego męczeństwie i chwale nieba”.

Kard. Nycz przydzielił bp. Stułkowskiemu relikwie bł. ks. Popiełuszki. Odebrał je razem z dyrektorem Zakładu Karnego w Płocku, gdzie zostaną zainstalowane w nowej kaplicy. 

„Ks. Jerzy był ofiarą przestępstwa i był więziony. Może tam się znaleźć, może pomóc osadzonym i pracownikom w przeżywaniu tej rzeczywistości za murami” – mówił biskup płocki. 

Dodał, że to jedyne więzienie, które podczas pielgrzymek do Polski odwiedził św. Jan Paweł II: „W tym więzieniu w 1991 r. powiedział do osadzonych – „Jesteście skazani, to prawda. Ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej święty. Dlatego jestem tu z wami i poprzez was z tymi wszystkimi, którzy dzielą wasz los”.

Po Mszy odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz modlitwę o jego kanonizację.

W liturgii udział wzięli m. in. członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki, w imieniu Prezydenta RP - Zofia Romaszewska, premier, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele Solidarności.

Przed liturgią przy grobie ks. Popiełuszki złożono wieńce.

Dawid Gospodarek
Katolicka Agencja Prasowa
Warszawa