Bp Stułkowski w homilii powiedział, że w ostatnim dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jego organizatorzy każą zatrzymać się przy słowach: „Idź i ty czyń podobnie” (Łk 10,37, przypowieść o miłosiernym Samarytaninie).
Przybliżył różne postawy wiernych Kościołów chrześcijańskich, stwierdzając, że najbardziej właściwa jest ta, w której „im bardziej jesteśmy pobożni, mistyczni – tym bardziej angażujemy się społecznie”. Duchowość ma przekładać się na zaangażowanie społeczne.
Przywołał myśl teologiczną Johanna Baptista Metza (1928-2019), w której jest zachęta do zaangażowania się w życie świata, społeczne i polityczne. Nie chodzi tu jednak o przynależność partyjną, ale o troskę o sprawiedliwość społeczną, porządkowanie świata, sprawiedliwy podział dóbr.
- Pan Bóg potrzebuje nas do współpracy. Zachęcają nas do tego także słowa „Idź i ty czyń podobnie”. Im bardziej mistyczny Kościół, tym bardziej zaangażowany socjalnie czy politycznie w wymiarze troski o wolność człowieka – głosił duchowny.
Bp Stułkowski przypomniał beatyfikację rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi w Markowej pod Rzeszowem (10 września 2023 r.). Zwrócił uwagę, że małżonkowie dokształcali się, uczyli i poznawali nowe rzeczy. Kiedy zgodzili się ukryć w domu Żydów, wiedzieli, że może ich za to spotkać kara śmierci: - Oni wiedzieli, że mając mistyczne korzenie muszą się zaangażować politycznie i społecznie, nawet ryzykując dzieci swoje i swoich dzieci – uważał kaznodzieja.
W zachowanej po nich książce – dziejach Starego i Nowego Przymierza, zaznaczona jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i przykazanie miłości Boga i bliźniego. Przeżywali to „mistycznie”, musieli o tym rozmawiać ze sobą, a w sytuacji, gdy trzeba było ratować innych ludzi – nie mogli podjąć innej decyzji, jak tylko ich przyjąć.
Pasterz Kościoła płockiego przypomniał też niedawną 7 rocznicę śmierci Heleny Kmieć, pełnej entuzjazmu i miłości do Boga młodej dziewczyny, która pracując na misjach została zabita w Boliwii podczas napadu rabunkowego: - Ulmowie i Helena są przykładem, jak dzisiaj odpowiedzieć Jezusowi, kiedy mówi do nas: „Idź i ty czyń podobnie”- zaakcentował bp Stułkowski.
Gospodarz miejsca bp M. Jan Opala, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podczas Mszy św. podkreślił, że spotkania ekumeniczne powinny być kontynuowane: - W tej drodze nie możemy się zatrzymać, ta modlitwa nie może ustać, abyśmy kiedyś mogli się spotkać przy jednym stole eucharystycznym. Najgorsza na tej wspólnej drodze jest obojętność, przed czym przestrzega nas Jezus – uważał biskup mariawicki.
W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Płocku pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27)” ekumeniczne spotkania i modlitwy odbyły się kościele św. Jana Chrzciciela, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, cerkwi prawosławnej, zborze protestanckim i katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Tydzień ten poprzedził Dzień Judaizmu w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, którego gościem by Jacek Jelonek, pieszy pielgrzym do Ziemi Świętej.
Wydarzenia ekumeniczne koordynował ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, duszpasterz odpowiedzialny w diecezji za ekumenizm, prefekt ds. studiów w płockim seminarium.