Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich oraz poświęcenie olejów, które będą używane w parafiach diecezji do sprawowania sakramentów, to wyjątkowe momenty jedynej w roku Mszy Krzyżma, odprawianej w kościele biskupim.
Uroczystej liturgii przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, który również wygłosił homilię. Mszę św. w bazylice katedralnej w Płocku koncelebrowali z nim bp Mirosław Milewski, bp Roman Marcinkowski, bp Piotr Libera oraz kapłani diecezjalni i zakonni.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy Krzyżma biskup płocki nawiązał do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych na początku kolejnego tysiąclecia chrześcijaństwa: „Wchodźcie w nowe tysiąclecie z Księgą Ewangelii”. – W czasie naszych liturgii uroczyście wprowadzamy Ewangeliarz, całujemy go, składamy na ołtarzu, przyjmujemy błogosławieństwo. Ale nie chodzi tylko o piękne gesty. Chodzi o to, by dać się poprowadzić Bożemu słowu, pozwolić, aby to słowo nas poniosło – mówił.
Zwracając się do duchowieństwa, bp Stułkowski wskazał na cztery „wierności”, które powinny towarzyszyć każdemu kapłanowi, by wiernie pośredniczyć w spotkaniu Boga z człowiekiem. – Po pierwsze: wierność Temu, który powołuje i posyła – Jezusowi Chrystusowi. Po drugie: wierność treści, którą głosimy – prawdzie o Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Po trzecie: pokorna dyskrecja posłanego, który nie szuka siebie, ale prowadzi do Chrystusa. I po czwarte: szacunek wobec słuchających, do ludzi, do których jesteśmy posłani – wyliczał.
Dziękując kapłanom za ich posługę, biskup zaznaczył, że bez nich również jego misja byłaby znacznie trudniejsza. – Dziękuję wam za codzienną modlitwę, sakramenty, cierpliwość i świadectwo – powiedział. Z uznaniem zwrócił się także do ministrantów z diecezji obecnych w katedrze, zachęcając ich, by nie bali się usłyszeć głosu powołania. – Ja też byłem ministrantem. Jeśli słyszysz głos w sercu, pielęgnuj go. Nie bójcie się, bo Duch Święty – tak jak kiedyś, tak i dziś – wybiera i powołuje – mówił.
Na zakończenie homilii bp Stułkowski zaprosił wiernych na nadchodzące jubileuszowe uroczystości diecezjalne, dziękując zarówno księżom, jak i świeckim za ich otwartość i zaangażowanie. – Dziękujemy Ci, Panie Jezu, że nas wybrałeś, powołałeś, namaściłeś i chcesz, byśmy wciąż na nowo słuchali Twojego słowa, przyjmowali je, żyli nim i je głosili. Niech Twój Duch nas umacnia i prowadzi – zakończył.
Szczególnie wymowna była w tym roku procesja z wonnościami oraz olejami chorych, katechumenów i krzyżmem świętym, które będą używane przy sprawowaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń prezbiteratu i episkopatu, a także podczas poświęcenia ołtarzy. Dary te przyniosły do ołtarza osoby, którym te oleje będą służyć.
Olej krzyżma przynieśli kandydaci do bierzmowania wraz ze swoim duszpasterzem oraz dwaj proboszczowie parafii, w których w tym roku odbędzie się konsekracja nowych ołtarzy. Olej chorych przyniosły dwie pielęgniarki z płockiego szpitala na Winiarach wraz z kapelanem. Olej katechumenów wniósł kapłan odpowiedzialny za formację katechumenalną w diecezji.
Po zakończeniu celebracji Mszy Krzyżma Świętego odbyło się braterskie spotkanie duchowieństwa, podczas którego wręczono księżom odznaczenia kanonickie.
Lista uhonorowanych dostępna jest na stronie: https://www.diecezjaplocka.pl/dla-wiernych/aktualnosci/odznaczenia-kanonickie-wielki-czwartek-2025
Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska