Młodzież z diecezji płockiej po raz 42. pielgrzymowała do św. Stanisława Kostki

Po raz 42. młodzież z diecezji płockiej pielgrzymowała do Przasnysza i Rostkowa - miejsc kultu św. Stanisława Kostki. W tym roku św. Stanisławowi towarzyszyła bł. Karolina Kózkówna. Mszy św. z udziałem młodych przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski: - Bądźcie przyjaciółmi Jezusa. Bądźcie w Kościele - zwrócił się do młodych. Jedną z atrakcji była gra terenowa. Jej zwycięzcy w nagrodę za rok pojadą do Rzymu na jubileusz Kościoła.   

Rostowoml

Pielgrzymce młodzieży towarzyszyło hasło „Święta przyjaźń”. Przykładem pięknej, duchowej przyjaźni było dwoje świętych: św. Stanisław Kostka (1550-1568), patron młodzieży i główny patron diecezji płockiej oraz bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), patronka Ruchu Czystych Serc. Żyli w różnych czasach, ale św. Stanisław był „duchowym przyjacielem” Karoliny.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Przasnyszu w kościele farnym (parafii św. Wojciecha). Tam  młodzi adorowali Najświętszy Sakrament i mogli przystąpić do spowiedzi. Potem Mszy św. przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski.

- Przyjaźń to wielki dar, ale też wielka odpowiedzialność. Święta przyjaźń prowadzi nas do Boga i zbliża do świętości. Pomoże nam w tym życie dwojga młodych ludzi, których Kościół stawia nam za wzór - powiedział biskup. Przeczytał też tekst o „świętej przyjaźni”,   stworzony przez sztuczną inteligencję, czym udowodnił, że można na ten temat stworzyć coś gotowego.

Opowiedział młodym, że uczestniczył w beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Spowiadał wtedy młodzież. Przyznał, że niektórzy młodzi „wracali wtedy z bardzo dalekiej podróży, po długiej przerwie w spowiedzi”. Odwołał się do „świętej przyjaźni” Stanisława i Karoliny: - Żeby budowała się relacja, trzeba pewne rzeczy przeżyć. Oni oboje są na pewno przyjaciółmi w niebie, w domu Ojca i spotykają się z innymi przyjaciółmi Jezusa – uważał duchowny. 

Poprosił, by młodzi szukali świętych przyjaciół, odkrywali ich, budowali z nimi relację „czytali ich życie”. Dodał, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, że z przyjaciółmi nie ma się prawie tajemnic. Warto „iść przez życie w dobrym towarzystwie” – ludzi, dzięki którym młodzi będą „odkrywali Jezusa jako przyjaciela i którzy  do przyjaźni z Jezusem poprowadzą”.

- Dziękuję, że jesteście przy Kościele mimo tego co się ostatnio wydarzyło u nas i w innych miejscach. Dziękuję, że jesteście w Kościele, że jesteście Kościołem, wszystkich mimo grzechów naszych biskupów, kapłanów, które wychodzą na światło dzienne – powiedział Pasterz Kościoła płockiego.  

Stwierdził, że młodzi znają swoich księży lepiej niż dziennikarze: - Cieszę się, że przy nich jesteście. Proszę nie uciekajcie od lekcji religii, do czego zachęcają decyzje ministerstwa. Dawajcie świadectwo wiary i przyjaźni z Chrystusem. Bądźcie świadkami wiary w swoich środowiskach, w różnych ruchach. Szukajcie takich środowisk, bo tam się odkrywa przyjaciół prowadzących do Chrystusa – zaapelował hierarcha.

Po Mszy św., jeszcze w Przasnyszu, nastąpił pierwszy etap gry terenowej. Uczestnicy dobierali się w 5-osobowe grupy, rejestrowali samodzielnie w aplikacji i w takich zespołach uczestniczyli w grze. Po odnalezieniu w Przasnyszu (a potem Rostkowie) konkretnego miejsca gry i zeskanowaniu kodu QR pojawiły się pytania, na które trzeba było jak najszybciej udzielić odpowiedzi.

Czas odnajdywania miejsc nie miał wpływu na wynik gry. Aplikacja rejestrowała czas od otwarcia pytań do zakończenia udzielania odpowiedzi, gdy któraś grupa szybciej odpowiedziała, zajmowała w grze lepszą pozycję.

Następnie młodzież spod kościoła parafii św. Stanisława Kostki (prowadzonej przez ojców pasjonistów) w grupach wyruszyła pieszo do Rostkowa. W miejscu urodzenia świętego patrona przeprowadzono drugi etap gry terenowej.

Zwycięska „piątka” latem 2025 roku wyruszy do Rzymu na Światowe Dni Młodzieży. Kolejnych pięć osób, a więc zespół, który uplasował się na drugim miejscu, w nagrodę otrzymało rowery firmy Kross. Następne dziesięć osób w nagrodę weźmie udział w jednodniowej wycieczce. 

W Rostkowie odbyło się też uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Karoliny Kózkówny. Przy relikwiach św. Stanisława i bł. Karoliny zaprezentowały się wspólnoty młodzieżowe działające w diecezji płockiej. Była modlitwa w intencji ludzi młodych, a także modlitwa o uzdrowienie. To wydarzenie poprowadził zespół TGD oraz Mate. O. Na zakończenie pielgrzymki zagrał i zaśpiewał zespół TGD.

42. Pielgrzymkę młodzieży do Przasnysza i Rostkowa zorganizowali: wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej, gmina Czernice Borowe oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”. Przyjechało na nią 600 młodych ludzi.

Wiadomo już, że młodzież z diecezji płockiej 5 października weźmie udział Festiwalu Strefa Młodych w Sosnowcu, a 23 listopada w spotkaniu ewangelizacyjnym „Wake up” w Ciechanowie.