Biskup Szymon Stułkowski przypomniał słowa św. Pawła: „Przypatrzcie się (…) powołaniu waszemu” (1 Kor r,16) i podkreślił, że uczestnicy rekolekcji Odnowy w Duchu Świętym realizują swoje powołanie w małżeństwie i rodzinie. O takich jak oni przed laty powstała książka Zbigniewa Nosowskiego pt. „Parami do nieba”. Opowiada ona o osobach, które realizowały swoje powołanie do świętości w małżeństwie i rodzinie.
- Waszym powołaniem jest to, aby dotrzeć „parami do nieba”. Św. Paweł mówił o tym, że „Bóg wybrał to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców” (1 Kor 1,27). Dożyliśmy czasów, w których ludzie zastanawiają się, po co żyć tylko z jedną osobą? Dla nich to jest staroświeckie, to jest przeżytek. Ludzie, którzy mogliby zawrzeć małżeństwo, nieraz tego po prostu nie chcą - stwierdził duchowny.
Dodał, że małżeństwa są „pośmiewiskiem dla świata”. Uczestnicy rekolekcji muszą być gotowi na „bycie wyśmianym z przynależności do Jezusa, z wierności Mu”. Obecni na rekolekcjach realizują powołanie w małżeństwie, ponieważ otrzymali talent z przypowieści, czyli dar, który powinien zostać pomnożony (por. Mt 25,14-30).
Kaznodzieja uważał, że dzieje się tak, gdy ludzi pracują nad relacjami, gdy prowadzą dialog małżeński. Bohater przypowieści o talentach z lęku nic z jedynym posiadanym nie zrobił: - Mamy rozwijać to, co otrzymaliśmy. Wy tu obecni powołanie do świętości realizujecie w małżeństwie, ale też we wspólnocie – zaakcentował hierarcha.
Diecezjalne Rekolekcje dla Małżeństw „Aby kochać więcej i być ukochanym” trwały przez trzy dni. Poprowadził je ks. Łukasz Plata. Uczestnicy rekolekcji formowali się przede wszystkim duchowo. W programie była m.in. modlitwa przebaczenia, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa uwielbienia oraz oddania życia Panu. Znalazł się też czas na Lectio Divina, grupki dzielenia i świadectwa.
Rekolekcje zorganizował ks. Krzysztof Załęski, moderator diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w diecezji płockiej. Posługę wobec małżeństw pełnił też ks. Tomasz Dec, dyrektor Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego „Studnia” w Płocku, gdzie formowały się małżeństwa.
Ks. Łukasz Plata jest autorem projektu ewangelizacyjnego pod nazwą EwangeliBus. Jest to mobilna rozmównica, słuchalnica i ambona zarazem. Naśladując Jezusa z Nazaretu, EwangeliBus przemierza wioski i miasta. Jedną z form misji jest bowiem ewangelizacja w drodze. Dotyczy ona ludzi w każdym wieku i różnych stanów. Działalność ma charakter misyjny: chodzi o ukazanie, że największą wartością w Kościele jest obecność Jezusa w Eucharystii.
„Naszym zadaniem jest to, aby ożywiać wiarę, nadzieję i miłość, aby wszyscy poznali i doświadczyli, że Jezus Zmartwychwstał i Żyje, dlatego największe cuda mogą się dokonywać u ciebie w kościele, w twojej parafii, przez ręce zwykłych kapłanów i przez Twoje ręce” – napisali twórcy EwangeliBusa na swojej stronie internetowej.