„Lizbona w diecezji” - Spotkanie Młodych w Ratowie

W Spotkaniu Młodych zorganizowanym przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie na zakończenie Światowych Dni Młodzieży wzięło udział kilkaset osób z Diecezji Płockiej a także pielgrzymi z Archidiecezji Warszawskiej, Poznańskiej i Gdańskiej Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

Img 20230806 173311

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty, które poprowadzili wolontariusze z Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej, działającego przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Następnie na błoniach przy klasztorze została odprawiona plenerowa Msza św., której przewodniczył ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium, a koncelebrował ks. Marcin Siemiątkowski, opiekun wspólnoty Wojsko Gedeona przy Parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Ciechanowie.

W wygłoszonej homilii ks. Bogdan Pawłowski przywołał słowa Papieża Franciszka z orędzia skierowanego podczas tegorocznych ŚM do młodzieży: „Nadszedł czas, by z pośpiechem wyruszyć ku konkretnym spotkaniom, ku prawdziwemu przyjęciu tego, kto jest inny niż my. Tylko w ten sposób będziemy mogli pokonać odległości dzielące pokolenia, klasy społeczne, kultury etniczne i wszelkiego rodzaju grupy oraz kategorie, a także wojny”.

- Ojciec Święty zwraca uwagę, że w Kościele jest miejsce dla każdego, apeluje, by nie odwracać się plecami do tych, którzy potrzebują wsparcia, zauważenia, dobrego słowa. Tegoroczne przesłanie Papieża Franciszka przywodzi na myśl słowa wielkiego Lizbończyka św. Antoniego: Nie chcę osądzać tego grzesznika, bo albo byłem, albo jestem, albo mogę być takim jak on. Starajmy się żyć tak, by nikogo nie osądzać ale być gotowym do wyciągnięcia pomocnej dłoni w stronę kogoś, kto pogubił się czy jest samotny - podkreślił ks. rektor.

Bezpośrednio po Mszy św. zgromadzeni wzięli udział w koncercie uwielbieniowym w wykonaniu Zespołu Arka Noego, który był licznie reprezentowany przez kilka pokoleń artystów, wśród których najmłodsi są wnuczkami założycieli. Spotkanie miało charakter międzypokoleniowy, również ze względu na fakt, iż do Ratowa przybyła nie tylko młodzież ale całe rodziny. Wzięło udział kilkaset osób z Diecezji Płockiej a także pielgrzymi z Archidiecezji Warszawskiej, Poznańskiej i Gdańskiej.

Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym Biskup Płocki Szymon Stułkowski. Koncert był dofinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Sanktuarium Ratowo