Ks. biskup Szymon Stułkowski: Pismo św. pomaga widzieć oczami Boga

Biskup płocki Szymon Stułkowski w Niedzielę Słowa Bożego (21 stycznia 2024 r.) przewodniczył Eucharystii w bazylice katedralnej w Płocku: - Księga Pisma św. pozwala lepiej widzieć, ale oczami Pana Boga, a nie po swojemu – powiedział biskup. Podczas Eucharystii wierni oddali cześć Pismu św., które ustawiono na pulpicie przed prezbiterium.

878885 Ydno IMG 3576 83
foto: Waleria Gordienko/Gość Płocki

Bp Szymon Stułkowski w homilii przywołał Psalm 25: „Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami”. Stwierdził, że najpierw trzeba nauczyć się chodzić, potem odkryć ścieżki Pana, Boga, a potem jedno z drugim połączyć. Chodzi o chodzenie ścieżkami Pana Boga „umysłem, ustami, sercem”.

Przekazał wiernym reprodukcję pewnego obrazu. Artysta umieścił na nim czerwony krzyż i człowieka stojącego na jego tle, trzymającego otwartą księgę. Człowiek chowa się za księgą, ale jego twarz przebija, widać ją przez księgę. Tłem dla tych czerwonych elementów jest kolor niebieski. Zdaniem kaznodziei, jest to nawiązanie do krwi Jezusa i do wody: krew, to znak ofiary i Eucharystii, a woda to znak chrztu św.

- Człowiek jakby zanurzony w krwi i wodzie staje się twarzą Ewangelii, ale można też pomyśleć, że on patrzy na świat przez tę księgę. Ta księga staje się dla niego jakby okularami, by lepiej widzieć, ale nie po swojemu - by lepiej widzieć oczyma Pana Boga – podkreślił Pasterz Kościoła płockiego.

Zachęcił płocczan do oddania czci Bogu, który objawia się w Swoim słowie. Uczestnicy Mszy podchodzili do Pisma św., ustawionego na pulpicie przed prezbiterium, klękali, wykonywali znak krzyża czy wybrany akt oddania czci słowu Bożemu.

Ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego papież Franciszek ogłosił w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis”, wydanym 30 września 2019 r. Dokument został podpisany w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima, miłośnika i tłumacza Pisma św. a jednocześnie dzień wspomnienia liturgicznego tego doktora Kościoła. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego.