Ks. biskup Szymon Stułkowski na Roratach w Płońsku

O tym, aby uczyć się wdzięczności za to, co otrzymuje się od Boga, a także o umiejętności ofiarowania Bogu tego, co samemu się posiada, powiedział ks. biskup Szymon Stułkowski w parafii pw. św. Ojca Pio w Płońsku (22 grudnia br.). Przewodniczył w tej wspólnocie Mszy św. roratniej.

Płońsk Roraty

Bp Szymon Stułkowski przywołał w kazaniu postaci dwóch kobiet, które ofiarowały swoje dzieci Bogu: Annę, matkę przyszłego proroka Samuela i Maryję, Matkę Jezusa. Przyznał, że spotkał wielu księży i osób zakonnych, którzy mówili, że ich matki ofiarowały ich Bogu na początku życia. Były na to gotowe.

- To piękna dynamika, że Bóg daje dziecko, otrzymujemy je niejako w prezencie od Pana Boga, a potem oddajemy je znów Bogu – uważał Pasterz Kościoła płockiego.

Powiedział, że zdarza się jednak i tak, że młodzi ludzi chcą iść do seminarium czy zakonu, a rodzice to powołanie „gaszą”. Bywa i tak, że choć dorosłe dziecko wybrało drogę życia dla Boga, rodzice nie byli w stanie tej sytuacji zaakceptować.

- Cieszmy się obdarowaniem, bez względu na to, czy jest to dziecko, czy też inny dar, który otrzymujemy od pana Boga. Uczmy się od matki proroka Samuela i od Maryi wdzięczności za to, co Bóg nam daje - zwrócił się do wiernych biskup.

Poprosił też o bycie „radosnymi chrześcijanami”. To jest potrzebne by odkryć, że źródłem radości jest sam Bóg, który obdarowuje człowieka różnymi rzeczami.

Parafia pw. św. Ojca Pio w Płońsku należy do dekanatu płońskiego południowego. Powstała w 2017 roku, jako wyodrębniona z parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku i św. Urbana w Baboszewie. Nabożeństwa odbywają się w tymczasowej kaplicy. 5 maja 2019 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła parafialnego na działce położonej w sąsiedztwie kaplicy. Mszę św. odprawił wówczas bp  Piotr Libera. Proboszczem parafii pw. św. Ojca Pio w Płońsku jest ks. mgr Tomasz Markowicz.