Bp Szymon Stułkowski w homilii odwołał się do czytania z Księgi Izajasza (50, 4-9a) o słudze Jahwe, który przeżywa to, co później stanie się udziałem Jezusa. Sługa Boży ze Starego Testamentu też nie zasłania swojej twarzy przed zniewagami i okrucieństwem. Znosi udręki, bo wie, że ma wsparcie Boga. Realizuje swoją misję w posłuszeństwie.
- Sługa Boży jest wierny Temu, który go posłał. Jest posłuszny swojej misji. Tak też swoją misję zbawienia świata realizuje Jezus. W tych dniach Jezus wchodzi już na „ostatnią prostą”. Będziemy z Nim w Wieczerniku, kiedy będzie ustanawiał Eucharystię i gdzie dopatrujemy się początków sakramentu kapłaństwa. W Wieczerniku będzie też z Jezusem inny zdrajca, ten który potem trzy razy się Go zaprze - przypomniał biskup płocki.
Dodał, że różnica między Judaszem a Piotrem polega jednak na tym, że Judasz powiesił się na drzewie, a Piotr wypłakał swój grzech. Niestety, także ludzie wierzący wchodzą w rolę Judasza, gdy zdradzają Jezusa. Wtedy też trzeba wypłakać swój grzech. Bóg przebacza, ponieważ jak powiedział św. s. Faustynie - „palą Go płomienie miłosierdzia”.
Bp Stułkowski poprosił też, aby podziękować Bogu za Wielki Post, przejść przez Triduum Paschalne do radości zmartwychwstania Jezusa. Trzeba Jezusowi podziękować za to, że zbawił ludzkość i że można ciągle w liturgii to przypominać.
W parafii na „Górkach” modlił się wspólnie z o. Mathew Vattamattane`m, przełożonym generalnym Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów. Hinduski duchowny przeprowadził wizytację generalną płockiej wspólnoty, między innymi spotkał się z przedstawicielami parafialnych wspólnot.
Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, nazywane Zgromadzeniem Misjonarzy Klaretynów, założone zostało 16 lipca 1849 roku przez św. Antoniego Marię Klareta w Vic, a zatwierdzone 22 grudnia 1865 roku przez papieża Piusa IX. Płocką parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego wspólnota ta objęła w zarząd 1 lipca 2019 roku. 7 lipca odbył się ingres proboszcza o. Marcina Kowalewskiego CMF.
Parafia należy do dekanatu płockiego zachodniego. Powstała 18 października 1975 roku, jednak historia samego kościoła jest o wiele starsza, bo sięga XIII wieku i obecności w mieście dominikanów. Parafia liczy obecnie ponad 4 tys. mieszkańców. Obecne budynki podominikańskie dzielone są z prawosławną Parafią Przemienienia Pańskiego. Ojcowie klaretyni prowadzą w parafii aktywną, dobrze znaną w Płocku działalność duszpasterską.