Bp Szymon Stułkowski podkreślił, że uczniowie uczą się w pięknej szkole. Jej budynek służy temu, aby nauczyciele mogli przekazywać wiedzę, a uczniowie ją chłonąć: - To nie wystarczy. Trzeba też stawać się przyjaciółmi Jezusa, Jego świadkami, tak jak nasi biskupi, którzy oddali życie w męczeństwie – przypomniał sylwetki błogosławionych płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.
Hierarcha stwierdził ponadto, że trzeba okazywać miłość ludziom swoim życiem: - Naśladujmy świętych, wyciągajmy ręce po Boga i po Bożą miłość – zwrócił się do uczestników inauguracji. - W tej szkole zdobywajcie wiedzę, ale uczcie się też miłości do Jezusa - zaapelował do uczniów.
Podczas inauguracji w szkole powiedział również, aby uczniowie „przejęli styl życia Ewangelii, to jest styl miłości”. Ten styl pokazał Jezus. Natomiast nauczycieli poprosił, aby pomagali uczniom „rozwijać skrzydła”.
W Szkołach Katolickich odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych: Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
Bp Stułkowski podarował szkołom pochodzący z Afryki krzyż. Ponadto dokonał poświęcenia nowych sali lekcyjnych (w tzw. budynku profesorskim, znajdującym się na terenie Szkół Katolickich i Wyższego Seminarium Duchownego).
Wręczył również listy gratulacyjne nauczycielom. Otrzymali je: Agata Piekarska i Justyna Bończuł-Jabłońska - nauczycielki Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Katarzyna Niewinowska i Sławomir Pajewski – nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
W roku szkolnym 2023 /2024 w Szkołach Katolickich uczy się łącznie 291 osób.
Szkoły Katolickie w Płocku mają ponad stuletnią historię. Dnia 27 września 1916 r. został oddany do użytku gmach, w którym siedzibę znalazło Liceum św. Stanisława Kostki przy Seminarium Diecezjalnym w Płocku (było to tzw. niższe seminarium duchowne). W czasie PRL-u maturzyści musieli zdawać maturę eksternistycznie w innych szkołach, ale „przepustką” do niej były egzaminy z przedmiotów nauczanych w szkole. Prawa państwowe przyznano szkole ponownie, choć tymczasowo, dopiero w 1981 r. W 1993 r. szkołę wpisano do rejestru niepublicznych szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, prowadzonych przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Płocku.
Do 1998 r. siedzibą szkoły był gmach przy ul. Nowowiejskiego 2. We wrześniu 1998 r. liceum zostało przeniesione do Sikorza. W 1999 r., na skutek reformy edukacji, przy liceum pojawiło się Niepubliczne Gimnazjum Katolickie, a samo liceum stało się szkołą ponadgimnazjalną. Naturalną konsekwencją tego faktu stała się z czasem zmiana nazwy szkoły i jej charakteru: liceum, które od 1999 r. nosiło nazwę Niższe Seminarium Duchowne Liceum Ogólnokształcące, w roku 2009 przyjęło nazwę „Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki” i stało się szkołą koedukacyjną.
Zgodnie z decyzją biskupa płockiego Piotra Libery, siedzibą Szkół Katolickich od 1 września 2017 r. stał się ponownie gmach przy ul. Nowowiejskiego 2. Składają się na nie aktualnie: Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w i bł. bp. Leona Wetmańskiego (w obecnym roku szkolnym uczy się w niej 124 uczniów) oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki tzw. „Stanislaum” (167 uczniów). W 2020 r. szkoły stały się szkołami publicznymi, ale ich organem prowadzącym pozostała diecezja płocka. Dyrektorem Szkół Katolickich jest ks. mgr Jacek Marciniak.