Ks. biskup Piotr Libera zjadł obiad z bezdomnymi mężczyznami

Biskup Płocki Piotr Libera, w V Światowym Dniu Ubogich (14 listopada br.), odbywającym się pod hasłem „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14,7), zjadł obiad z bezdomnymi mężczyznami. Spotkanie i posiłek miały miejsce na terenie Caritas Diecezji Płockiej.

7B7242C3 C53E 4475 BE4A B06C3E5767AC

Bp Piotr Libera, w odpowiedzi na częste apele papieża Franciszka o szczególną troskę nad osobami bezdomnymi i wykluczonymi, w V Światowym Dniu Ubogich zjazd obiad z bezdomnymi mężczyznami. Komentował, że z tego powodu obiad ten można nazwać „papieskim obiadem”.

Biskup płocki przypomniał także słowa kard. Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego: „Nasi biedni potrzebują tego, aby ktoś z nimi usiadł, nie tyle dał im coś do jedzenia, co zjadł z nimi”.

W obiedzie uczestniczyli mieszkańcy Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn, którą prowadzi Caritas Diecezji Płockiej. Obecny był też ks. kan. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas, odpowiedzialny za noclegownię.

Caritas Diecezji Płockiej przeprowadziła też zbiórkę przyborów toaletowych dla osób bezdomnych i potrzebujących, przede wszystkim były to mydła, pasty i szczoteczki do zębów, maszynki i pianki do golenia, ręczniki, dezodoranty, antyperspiranty, środki higieny osobistej. Zostaną one przekazane tym, którzy nie mają za co kupić podstawowych środków higienicznych.

„Ci, którzy nie zauważają ubogich, zdradzają nauczanie Jezusa i nie mogą być Jego uczniami” - napisał Ojciec święty Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony w tym roku w Kościele powszechnym 14 listopada. Dzień ten został ustanowiony w listopadzie 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

„ Chciałbym, aby Światowy Dzień Ubogich mógł zakorzenić się jeszcze bardziej w naszych Kościoła lokalnych i otworzyć się na ruch ewangelizacyjny, który spotkałby w pierwszym rzędzie ubogich tam, gdzie oni się znajdują. Nie możemy czekać, aż zapukają do naszych drzwi. Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach” – napisał także papież Franciszek.