Bp Piotr Libera w czasie jubileuszowej Mszy św. zaznaczył, że szkoła podstawowa stanowi ważny początek edukacji. To zdobywanie wiedzy, ale nade wszystko „nauka człowieczeństwa”. Powiedział również, że człowiek nie powinien planować życia w sposób samodzielny i interesowny, ale pozostawić miejsce niezgłębionej woli Boga, który wie „co jest prawdziwym dobrem”. Gdy wspomina się przeszłość i planuje się przyszłość warto w duchu wiary i zawierzenia powtarzać: „jeżeli Pan zechce”.
Biskup płocki wspomniał, że w tej szkole przed laty katechetkami były bezhabitowe zakonnice - siostry służki. Wielu absolwentów szkoły „przeszło przez ich dobre i szlachetne ręce”. Na pamięć zasłużyło również wielu księży i katechetów świeckich, którzy najpierw w szkole, a potem po usunięciu religii ze szkół w niełatwych warunkach salek katechetycznych przy parafii, uczyli miejscowe dzieci i młodzież o Bogu i Kościele.
- Waszym patronem jest ksiądz Stanisław Konarski, należący do zakonu pijarów, wybitny duchowny, wychowawca i szlachetny patriota, który ratował Pierwszą Rzeczypospolitą przez zakładanie szkół i edukację. On genialnie rozumiał, że właśnie po to jest szkoła: aby ratować człowieczeństwo w człowieku i w ten sposób budować szlachetną przyszłość Ojczyzny – zaakcentował hierarcha.
Dodał, że zakon ten, podobnie jak inne zakony, posiadał charyzmat, czyli apostolskie zadanie do wypełnienia, jakąś „lekcję w sercu” do odrobienia. Dla pijarów było to zaproszenie do rozwoju, do chrześcijańskiego wzrostu i otwarcia się „na coś więcej”, co Bóg przygotował i do czego zaprasza każdego człowieka.
- Niech ta myśl będzie inspiracją dla waszych programów wychowawczych i planów edukacyjnych, abyście pozwoli prowadzić się Bogu nie tylko z umysłem otwartym na wiedzę, ale też z sercem gotowym do przyjęcia wiary i miłości Boga oraz człowieka – podkreślił Pasterz Kościoła płockiego.
Po Mszy św. bp Piotr Libera pobłogosławił tablicę z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu. Ukazała się też publikacja książki Stefana Modrzejewskiego, poświęcona historii szkoły.
Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego w Raciążu jest Elżbieta Tobolska. W jubileuszu uczestniczyły także władze miasta i gminy Raciąż z burmistrzem Mariuszem Godlewskim, obecny był też Krzysztof Wiśniewski, wicekurator Kuratorium Oświaty w Warszawie i ks. kan. Wiesław Kosiński, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Raciążu.