Ks. biskup Piotr Libera odmówił Akt Poświęcenia w obecności uchodźców

Ks. biskup Piotr Libera 25 marca 2022 r. odmówił Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w sanktuarium w Ratowie, w obecności uchodźców z Ukrainy. Pasterz Kościoła płockiego podarował Ukraińcom Biblię polsko-ukraińską.

Spotkanie Z Uchodzcami
foto: I. Krawczyk-Krajczyńska/Gość Płocki

Biskup płocki Piotr Libera odmówił Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego w Ratowie. Spotkał się tam z grupą około 30 uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli miejsce pobytu w Ostoi św. Antoniego. Biskup podarował im między innymi Biblię polsko-ukraińską.

Bp Libera przewodniczył Mszy św. z udziałem Ukraińców. W kazaniu podkreślił, że gdy Maryja wypowiedziała „fiat” – „tak”, Jezus, Syn Boży w konkretnym miejscu i czasie wszedł w ludzką historię, stał się człowiekiem w konkretnym momencie dziejów ludzkich. Wychował się w otoczeniu swojej rodziny, jak św. Józef został cieślą i szabat chodził do synagogi.

- Każdy człowiek ma swoją osobistą historię, a Jezus stając się człowiekiem, wszedł w tę historię. On przy człowieku był, jest i będzie: w jego radościach i smutkach, w wielkich i małych wydarzeniach, w wołaniu o ratunek i słowach dziękczynienia. Ponieważ Jezus żyje w człowieku – człowiek wszędzie wnosi Jego obecność. Jezus obdarza miłością wszystkich, których napotkamy na swojej drodze. Trzeba dziękować Jezusowi na Jego obecność w naszej historii - powiedział bp Libera.

Podczas Mszy św. jedna z kobiet wykonała pieśń w języku ukraińskim.

W Mszy św. i spotkaniu uczestniczył prezes zarządu spółki Cedrob Andrzej Goździkowski z żoną Iwoną. Fundacja tej spółki „Tradycja w Nowoczesności” finansuje pobyt Ukraińców w Ratowie.

Obecni byli też przedstawiciele zespołu „Solidarni z Ukrainą”, koordynującego działalność miejsca pobytu uchodźców: Ewa Kozłowska-Głębowicz ze Stowarzyszenia „Ratujmy Ratowo”, ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie i wójt gminy Radzanów Przemysław Pakuszewski.

Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z decyzją biskupa płockiego, został odmówiony 25 marca br. we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji płockiej. Biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski odmówił go w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu. W bazylice katedralnej płockiej uczynił to proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski.