Bp Piotr Libera podczas inauguracji nowego roku akademickiego życzył rektorowi, wykładowcom i studentom Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, aby był to rok szczęśliwy, sprzyjający i pomyślny.
Przypomniał, że płocka uczelnia zaczęła swoją działalność w 1999 roku, a od niedawna nosi nazwę Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku”. W dzień Aniołów Stróżów zostanie poświęcony jej nowy sztandar z tym właśnie imieniem. Uczelnia jest „młoda, piękna i dynamiczna”, ale świadoma, że stoi za nią wielka, dostojna i głęboka tradycja „miasta starszego niż pamięć” (W. Broniewski). Każdy biskup płocki reprezentuje tę tradycję.
Kilka lat temu diecezji płockiej udało się odzyskać jeden z najcenniejszych zabytków – „Pontyfikał Płocki”” z przełomu XII i XIII wieku. Była to księga używana w liturgii przez średniowiecznych biskupów płockich Mazowsza – pasterzy najświetniejszego okresu w dziejach grodu Krzywoustego, Kędzierzawego i kolejnych władców Polski i Mazowsza. W czasie wojny Niemcy zrabowali Pontyfikał z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego i wielu uznało go za bezpowrotnie utracony.
„W 1973 roku ten wspaniały zabytek wynurzył się jak Feniks z popiołów – enerdowska STASI wystawiła go na aukcji w Monachium, kodeks zakupiła Bawarska Biblioteka Państwowa, a naukowcom szybko udało się go zidentyfikować jako skradziony Pontyfikał Płocki. I stamtąd, po wielu latach starań Ministerstwa Spraw Zagranicznych, moich poprzedników i moich, udało się go wreszcie odzyskać. Obecnie, dzięki grantowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, trwają rozległe prace konserwatorskie oraz badania paleograficzne i teologiczne księgi” – relacjonował hierarcha.
Podkreślił, że „Pontyfikale” obok wielu obrzędów, średniowiecznych misteriów liturgicznych i modlitw, jest także modlitwa na poświęcenie sztandaru. Wprawdzie sztandaru wojennego, ale po poczynieniu kilku skrótów jej tekst staje się „całkiem pokojowy”. Biskup postanowił więc słowami z czasów „świętego płockiego średniowiecza” poświęcić sztandar Mazowieckiej Uczelni Publicznej.
„Wszechmogący, wieczny Boże, który jesteś wszystkich błogosławieństwem, wejrzyj łaskawie na nasze pokorne prośby i uświęć ten sztandar błogosławieństwem niebiańskim. Ty jesteś bowiem Bogiem, który ufającym Tobie udzielasz pomocy przez wsparcie niebios. Przez Chrystusa Pana naszego” – modlił nad sztandarem bp Libera. Wbił też w drzewiec sztandaru symboliczny gwóźdź.
W programie inauguracji było też nadanie sztandaru uczelni przez prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego, immatrykulacja studentów, wykład inauguracyjny o sztucznej inteligencji i osobliwości dr hab. Dariusza Surowika, prof. uczelni Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, przewodniczącego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Uroczystość była transmitowana on-line.
Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku w roku akademickim 2020/2021 kształcić będzie około tysiąca studentów na 20 kierunkach, w tym 13 pierwszego stopnia. Rektorem uczelni jest dr hab. nauk medycznych Maciej Słodki, prof. uczelni: „Zrobimy wszystko, aby zdalne nauczanie i dystans nie oddzielił nas od siebie, nie zniszczył wspólnoty naszej uczelni” – zapowiedział podczas inauguracji.