Ks. biskup Mirosław Milewski: w Boże Narodzenie trzeba zasypywać podziały

- Nowonarodzony Jezus przynosi Ziemi prawdziwy pokój. Niezależnie od politycznych upodobań i wyznawanych wartości, w Boże Narodzenie trzeba zasypywać podziały – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii Gójsk, gdzie przewodniczył Mszy św. pasterskiej o północy.

Szopka Gojsk
foto: facebook parafia Gójsk

Bp Mirosław Milewski w parafii pw. św. Mikołaja w Gójsku przypomniał, że osiemset lat temu, 25 grudnia 1223 roku we włoskim Greccio, Francesco Bernardone, znany jako Franciszek z Asyżu, zbudował pierwszy żłóbek i odprawił przy nim Eucharystię. 

Dzięki bożonarodzeniowemu misterium „Greccio stało się nowym Betlejem”. Franciszkowi zawdzięcza się to, że w Boże Narodzenie w kościołach na całym świecie można wpatrywać się w żłóbek, „najbardziej wymowny symbol betlejemskiej nocy”. Żłóbek wszedł na stałe do chrześcijańskiego, bożonarodzeniowego krajobrazu i stał się bardzo ważnym elementem w przeżywaniu świąt. 

- Bóg wszedł w historię świata w sposób konkretny i jednocześnie cichy, pokorny i delikatny. Dzieciątko Jezus przychodząc na świat napełnia nasze serca miłością i radością. Umacnia wiarę, przynosi nadzieję na przemianę życia na lepsze, uzdalnia do miłości do drugiego człowieka i obdarza serca pokojem. Nikt inny, poza Nim, nie może nam tego dać, tylko Emmanuel - Bóg, który jest z Nami, nadaje właściwy i ostateczny kierunek życiu – podkreślił duchowny.   

Stwierdził również, że Jezus stał się człowiekiem, aby wszystkim codziennym sprawom: miłości, pracy, samotności, cierpieniu - nadać sens. On stał się „podobny do nas we wszystkim oprócz grzechu”, zna nasze życie jak nikt inny i że jest przy nas zawsze: w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia. 

- Nowonarodzony Jezus przynosi Ziemi prawdziwy pokój. Ten Boży pokój jest nam wszystkim bardzo potrzebny: pokój w naszych rodzinach, pokój na świecie targanym w różnych regionach wojnami i pokój w naszych sercach. Z bólem serca patrzymy na toczące się wojny w Ziemi Świętej czy na Ukrainie, ale również z wielkim smutkiem patrzymy na podziały, które od lat istnieją w naszej Ojczyźnie, a które w ostatnim czasie jakby przybrały na sile. Stąd potrzeba naszej wytrwałej modlitwy w intencji ładu społecznego i pokoju – zaapelował hierarcha. 

Bp Milewski zaznaczył, że niezależnie od politycznych upodobań i wyznawanych wartości, w bożonarodzeniowe dni trzeba podać sobie dłonie, odłożyć na bok spory, zasypywać podziały. Można sprostać tym wyzwaniom jedynie wówczas, „gdy wspólna troska o losy Ojczyzny stanie się dla nas ważniejsza od wszystkiego, co nas dzieli”.

Adorując przy żłóbku Boże Dziecię można odkryć, że „nawet wśród największych ciemności i cierpienia, wśród niewiary i bezsensu jest nadzieja, prawdziwa i niebanalna”. 

W Mszy św. pasterskiej w parafii Gójsk uczestniczyło wielu parafian i gości. Za obecność w parafii w tym szczególnym dniu biskupowi pomocniczemu Mirosławowi Milewskiemu podziękował proboszcz ks. mgr Grzegorz Żabik.