Ks. biskup Mirosław Milewski: przyjmowanie uchodźców, to nasza troska o życie

- Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy w naszym kraju, to wyraz troski o życie, które jest święte – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski 25 marca br., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w parafii pw. św. Józefa w Płocku. Dodał, że obecnie życie jest atakowane nawet przez organizacje, które powinny je chronić.

Italy G5af13bbe1 640

Bp Milewski w uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz Dzień Świętości Życia przypomniał, że w Kościele katolickim życie każdego człowieka jest wartością podstawową, nienaruszalną, nadrzędną. Każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia.

Biskup stwierdził, że atak na życie, jakim jest wojna w Ukrainie, to efekt komunistycznej ideologii życia bez Boga, jakby Go nie było. W tej ideologii Bóg – Stwórca życia nie istnieje, a życie człowieka, który został przez Niego stworzony, nie ma znaczenia.

- Przeraża nas bestialstwo, jakiego dokonują rosyjscy żołnierze na ludności cywilnej Ukrainy, na dzieciach, na osobach starszych. Wojna niesie śmierć i zniszczenie. Zrzucając bomby na szpitale położnicze, szkoły i bloki mieszkalne Rosjanie pokazują, że życie ludzkie mają za nic. W tych dramatycznych czasach my Polacy przeciwstawiamy się rosyjskiej agresji tak, jak możemy – czyli przyjmując u siebie wielu uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza matki z dziećmi. To jest właśnie nasza troska o życie – podkreślił bp Milewski.

Hierarcha zaakcentował, że walka z życiem toczy się na różnych frontach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która teoretycznie została powołana, aby chronić życie, opublikowała nowe wytyczne, w których postuluje się nieograniczone prawo do aborcji i zniesienie wszelkich przeszkód do zabijania dzieci poczętych. Według WHO aborcja to „prawo zdrowotne kobiety”.

Także prawodawstwo w Europie zmienia się pod kątem troski o śmierć, a nie o życie. W Hiszpanii uchwalono prawo do wysyłania do więzień ludzi, którzy modlą się przed klinikami aborcyjnymi. Utrudnianie prawa do aborcji będzie tam przestępstwem w kodeksie karnym. Do więzienia pójdzie każdy, kto „nęka kobietę, która udaje się do przychodni w celu skorzystania z prawa do dobrowolnego przerwania ciąży”.

Bp Milewski odwołując się do Ewangelii (Łk 1,26-38) poprosił młodzież, aby tak jak Maryja w momencie zwiastowania, potrafili mówić Bogu „fiat” - „tak”; by w trudnych czasach tak jak Maryja zaufali Bogu i modlili się o pokój. Może on nastać przez Niepokalane Serce Maryi, której 25 marca poświęcono w kościołach na całym świecie Rosję i Ukrainę.

W czasie Mszy św. bp Mirosław Milewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii św. Józefa w Płocku.