Ks. biskup Mirosław Milewski: miłość do Boga motywuje do dawania świadectwa życia

O tym, że miłość do Boga motywuje do odwagi i dawania świadectwa życia, co pokazał św. Stanisław Biskup i Męczennik, powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii Lekowo, której patronuje ten święty. Biskup przewodniczył Mszy św. w dzień odpustu tej wspólnoty parafialnej (8 maja 2022 r.).

09D679D3 F3C6 40FB A310 3EEEB9BAEB35

W Niedzielę Dobrego Pasterza bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej, w homilii podkreślił, że każdemu człowiekowi potrzebna jest serdeczna przyjaźń z Jezusem - Dobrym Pasterzem. On jest bramą zbawienia i przyszedł po to, byśmy mieli „życie w obfitości” (por. J 10, 7.10).

Stwierdził, że w kontekście parafii „dobrym pasterzem” jest proboszcz, a wierni są jego „stadem”. Pasterz i owce, ksiądz i wierni, wzajemnie się modlą i troszczą o siebie. Pasterz wtedy wypełnia swoje powołanie, jeśli jest gotowy na krzyż i cierpienie, nie obawia się trudności i potrafi im zaradzić. Natomiast „owce” starają się o Boży porządek: o szlachetne wychowywanie dzieci, uczenie wartości, podążanie drogą życia ewangelicznego.

Hierarcha zaznaczył również, że w Niedzielę Dobrego Pasterza Kościół modli się o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Warto pamiętać, że pierwszym i podstawowym środowiskiem, w którym rodzą się powołania jest rodzina. To w rodzinie kształtuje się człowiek i uczy wartości, dlatego trzeba prosić Pana, aby „w polskich rodzinach wciąż wychowani byli młodzi mężczyźni i wychowywane były młode kobiety, którzy rozpoznają, że wzywa ich Bóg”.

Bp Milewski przypomniał, że patron parafii Lekowo św. Stanisław Biskup i Męczennik żył w odległym XI wieku. Był biskupem krakowskim, który miał odwagę wytknąć królowi Bolesławowi naganne zachowanie. Dziś nie wiadomo już dokładnie, co ganił biskup, który „radykalnie żył Ewangelią”, ale wiadomo, że król wpadł w szał i zabił biskupa, gdy ten odprawiał Mszę św.

- Św. Stanisław oddał swoje życie, zginął - w kategoriach czysto materialnych - przegrał. A  jednak przelana krew męczennika stała się źródłem nowej mocy dla całego narodu polskiego. Jest wzorem pasterza dobrego, który aż do ostatniej kropli krwi służył Bogu w Kościele – zaakcentował kaznodzieja.

Za kard. G. Müllerem powtórzył, że mocą Stanisława „była jego dojrzała wiara i miłość do Boga, one stanowiły fundament jego życia i pasterskiej posługi”. Warto naśladować taką odwagę i starać się, aby miłość do Boga motywowała do odwagi i świadectwa życia. Biorąc wzór ze św. Stanisława, nie wolno wstydzić się krzyża, zgodzić na odrzucenie Boga, na traktowanie wiary jako sprawy „prywatnej”. Wierzący są zobowiązani do wyznawania wiary z mocą, do mówienia światu o Bożej obecności i Jego zbawczej miłości wobec każdego człowieka.

Bp Mirosław Milewski 8 maja br. dokonał wizytacji parafii pw. św. Stanisława BM w Lekowie. Udzielił także młodzieży sakramentu bierzmowania. Lekowo, to parafia, która powstała w 1280 roku. Jest to jedna z najstarszych parafii wiejskich na Mazowszu. Obecny kościół parafialny – „drewniany skarb Mazowsza” - został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Od 2020 roku proboszczem parafii jest ks. mgr Wojciech Iwanowski.