Ks. biskup Mirosław Milewski: każdy człowiek potrzebuje fundamentu i oparcia

- Każdy człowiek potrzebuje w życiu fundamentu i oparcia, dlatego ważne jest dobre, spokojne życie w rodzinie, dobre relacje, możliwość zwrócenia się o pomoc - powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w Serocku. W święto poświęcenia bazyliki laterańskiej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bazylika Św. Jana Na Lateranie, Rzym
foto: Giorgio in velabro, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Bp Milewski w święto poświęcenia bazyliki laterańskiej wyjaśnił, że chodzi o bazylikę pw. św. Jana w rzymskiej dzielnicy Lateran, kościół katedralny papieża - najważniejszy kościół na świecie.

- Waszym „Lateranem” w jakimś sensie jest wasz kościół parafialny. W tym kościele zostaliście ochrzczeni, tu przyjmujecie Eucharystię, to przyjmiecie sakrament bierzmowania. Ta budowla, wasza świątynia, ma solidny fundament, w innym razie nie przetrwałaby do współczesności – zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że w czasie liturgii słowa Bożego kilka razy pojawiło się słowo „budowla” i że ludzie są „Bożą budowlą, świątynią Boga”, która opiera się na fundamencie, którym jest Chrystus. W tej Bożej budowli „mieszka Duch Boży” (por. 1 Kor 3,9b-11. 16-17).

- Budujcie swoje życie - także życie religijne - już dziś, nie od jutra, nie dopiero po maturze, nie po studiach. Proszę was, byście nie odkładali troski o życie duchowe na przyszłość – zwrócił się do młodzieży biskup.

Stwierdził, że może tak być, że młodzi nie czują, że są blisko Boga, wolą być z Nim „na odległość”, żeby nie przeszkadzał w pragnieniach czy działaniu, nieraz wbrew Jego przykazaniom. Jednak Boga to nie zraża, On daje czas, On ofiaruje sakrament bierzmowania – „żebyście uczyli się budować swoje dorosłe życie razem z Nim”.

- Czy lubiliście w dzieciństwie klocki Lego? Pewnie większość powie, że tak. Ale czy budowla z tych klocków to coś solidnego? Nie, bo taką budowlę zniszczy byle uderzenie. Tak jest z budowaniem życia na byle jakim fundamencie, na złym towarzystwie, na plotkach, na głupich stronach w internecie. To nie jest trwałe. To życie chwilą, od emocji do emocji. W normalnym funkcjonowaniu to nie wystarczy – zauważył bp Milewski.

Zaznaczył też, że przeciętny człowiek, także nastolatek, potrzebuje opoki, czegoś, na czym może się oprzeć. Dlatego tak ważne jest dobre, spokojne życie w rodzinie, dobre relacje, świadomość, że jeśli stanie się coś złego, to człowiek będzie miał się do kogo zwrócić z prośbą o pomoc, będzie zaopiekowany. Każdy człowiek „potrzebuje w życiu fundamentu i oparcia”, warto budować swoje życie na fundamencie wiary w Boga.

Za udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania podziękował m.in. proboszcz parafii pw. św. Anny w Serocku jest ks. kan. dr Dariusz Rojek.