Ks. biskup Mirosław Milewski: bądźmy znakiem wskazującym innym drogę do Jezusa

- Dzisiejsza uroczystość niech stanie się dla nas wezwaniem, aby być „gwiazdą betlejemską” wskazującą innym drogę do osobistego spotkania w Kościele Chrystusa, który „w jasełkach leży” – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii Święte Miejsce. 6 stycznia 2024 r. odbył się tam III Orszak Trzech Króli.

415994550 766837472149603 7939370449559236133 N

Bp Milewski zaznaczył, że Orszak Trzech Króli łączy się w Kościele z uroczystością Objawienia Pańskiego. W głębszym przeżyciu dnia pomagają kolędy i pastorałki, w tym roku wędrówce po polskich ulicach towarzyszy kolęda: „Nowy rok bieży, w jasełkach leży, a kto, kto? Dzieciątko małe, dajcie mu chwałę, na ziemi”.

Duchowny powiedział, że Mędrcy, idąc za gwiazdą, z determinacją i pasją dotarli do Nowonarodzonego Jezusa. Także i my powinniśmy odczytywać znaki, które mogą doprowadzić do spotkania z Jezusem.

Przekazał, że rzeczywistością, która najpewniej prowadzi do Jezusa, który „w jasełkach leży” jest Kościół. Przynależąc do tej wspólnoty i jednocześnie ją tworząc, mimo ograniczeń i grzechów, jest pewność Bożej obecności i działania.

- Dziś, gdy tak często podważa się autorytet Kościoła a nawet sens jego istnienia, warto zwrócić uwagę na jego podstawowe znaczenie w naszym życiu religijnym. To nie jest jedynie jakaś zwykła instytucja gromadząca ludzi wyznających te same wartości, ale jest to wspólnota, w której realnie i prawdziwie żyje sam Chrystus. Jest On obecny poprzez sprawowane sakramenty, które są widzialnymi i skutecznymi znakami Jego działania i poprzez wspólnotę, którą razem z Nim jesteśmy – przekonywał bp Milewski.

Wezwał, by tworzyć Kościół z miłością, uczestnicząc z wiarą i świadomie w jego życiu, by darzyć go miłością, szacunkiem i zaufaniem. Poprosił, aby być realnymi i aktywnymi członkami Kościoła, „a nie tylko biernymi obserwatorami czy zewnętrznymi recenzentami poczynań innych”.

Biskup pomocniczy dodał, że uczestnictwo w życiu Kościoła i jego budowanie zaczyna się we własnym domu, w środowisku życia. Dokonuje się to na przykład wtedy, gdy przekazujemy wartości chrześcijańskie, uczymy dzieci i wnuków modlitw, wskazujemy drogę do kościoła parafialnego na niedzielną Eucharystię, gdy dajemy świadectwo prostym, chrześcijańskim życiem.

- Potrzeba duchowej mobilizacji nas wszystkich, ponieważ jest w świecie dużo zła i zamętu. Stańmy w zwartym szeregu. Dzisiejsza uroczystość niech stanie się dla nas wezwaniem, znakiem, aby być „gwiazdą betlejemską” wskazującą innym drogę do osobistego spotkania w Kościele Chrystusa, który „w jasełkach leży” – konkludował hierarcha.

Orszak Trzech Króli odbył się w parafii pw. św. Stanisława BM w Świętym Miejscu po raz trzeci. Proboszczem parafii jest ks. kan. Jacek Daszkowski, dziekan dekanatu przasnyskiego.