Ks. biskup M. Milewski: katolicy nie mogą godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II

- Jako katolicy nie możemy godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II i przedstawianie go jako kogoś, kto ukrywał zło i promował grzeszników – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w Gozdowie (16 października br.), gdzie w XXII Dniu Papieskim udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii.

Gozdowo, Parafia Pw. Wszystkich Świętych

Bp Mirosław Milewski w 44. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża przypomniał wiernym, że Papież z Polski w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku poprosił katolików o odwagę: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Jego niemal 27-letni pontyfikat był przełomowy. Na pamiątkę tego, czego dokonał Ojciec święty dla całego Kościoła i narodu polskiego obchodzony jest Dzień Papieski.

Hierarcha odwołał się do hasła dnia: „Blask Prawdy”, którego źródłem jest encyklika „Veritatis splendor” z roku 1993. Papież podkreślił w niej, że człowiek nie jest twórcą prawdy, a tylko ją odczytuje. I że dochodzi do prawdy w „blasku”, którym jest Jezus Chrystus.

Bp Milewski powiedział, że w świecie, w którym zanika umiejętność odróżniania prawdy od kłamstwa, trzeba wciąż przypominać o „blasku Chrystusowej Prawdy”. Odnowa życia moralnego może dokonać się jedynie poprzez ukazanie prawdziwego oblicza wiary chrześcijańskiej. Trzeba „podążać za Prawdą, którą jest Bóg”.

- Jako katolicy nie możemy godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II i przedstawianie go jako kogoś, kto ukrywał zło i promował grzeszników. Nie możemy godzić się na podważanie jego autorytetu czy odrzucanie jego nauki. Nie możemy wierzyć tym, którzy po prostu kłamią, bo chcieliby dokonać rewolucji obyczajowej, która zmiecie z powierzchni ziemi chrześcijaństwo z jego wymaganiami moralnymi - zaakcentował biskup. 

Poprosił kandydatów do sakramentu bierzmowania, aby „jutro nie porzucili Kościoła”. Stwierdził, że wielu młodych żyje w świecie wirtualnym, który w znaczącej części jest przeciw Bogu i prawdzie. Fora internetowe pełne są irracjonalnej nienawiści do Kościoła, a przedmiotem hejtu są nawet parafialne ogłoszenia duszpasterskie: - Świat wirtualny już dawno przestał odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa, dowód od domysłu. Prawda go nie interesuje - podkreślił biskup pomocniczy diecezji płockiej. 

Zaznaczył jednak, że kiedy odwiedza parafie diecezji to widzi, jak wiele w Kościele płockim jest dobra: widzi wiernych, którzy się modlą, przystępują do sakramentów, pomagają w parafii proboszczowi, ciężko pracują na życie, pomagają innym ludziom, wspierają ludność Ukrainy: - To jest prawda o Kościele w Polsce. To jest prawda o Pokoleniu JP II. Nie dajmy sobie tej prawdy odebrać – poprosił biskup.

Bp Milewski w czasie Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Wszystkich Świętych  w Gozdowie. Proboszczem tej parafii jest ks. kan. Stanisław J. Opolski.