Koncert Papieski i obchody uroczystości Wniebowzięcia Maryi w Mławie Wólce

- Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny nie jest bajką, potwierdzają go objawienia Maryjne - podkreślił ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku, w parafii pw. św. Jana Kantego w Mławie Wólce. Uroczystej Eucharystii towarzyszył Koncert Papieski pt. „To jest matka moja, ta Ojczyzna!”, z udziałem wybitnych, polskich artystów.

Mława Koncert

- Przyszliśmy do tego kościoła, aby z wielką czcią i pobożnością pokłonić się i oddać w opiekę Maryi. Przychodzimy wsłuchać się w Jej bijące serce, w którym słychać też głębię myśli i misji Jej umiłowanego syna, największego z naszych rodaków - Papieża Polaka Jana Pawła Wielkiego. On był „Totus Tuus”, cały Twój Maryjo - zaakcentował ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Zaznaczył, że duchowość, wrażliwość, siłę ducha, piękno, szlachetność serca i wielkość patriotyzmu Jana Pawła, można zrozumieć dzięki Wniebowziętej Maryi. Ona - Czarna Madonna z Jasnej Góry, Królowa Polski, do której pielgrzymują w tych dniach tysiące Jej dzieci, uczy tego, co ważne i o co apelował Jan Paweł Wielki.

- Uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest dla nas wierzących świętem nadziei i sensu ludzkiego istnienia, nawet jeśli dziś ten sens, sens naszych ofiar, trudów, pracy nad sobą, zmagań, bycia dobrym i uczciwym jest mącony i utrącany, wyśmiewany i odrzucany – uważał kaznodzieja.

Liturgista dodał , że przynoszone do kościoła w uroczystość Wniebowzięcia Maryi dojrzałe kłosy, owoce i warzywa, symbole pełni i zwycięstwa, kierują wzrok ku Maryi, która „jako najdoskonalszy człowieczy owoc”, została po śmierci z duszą i ciałem wzięta do nieba. Stała się „kotwicą ludzkiej nadziei”.

- My wierzący, polscy katolicy nie możemy tego traktować jako pięknej, pobożnej bajki dla małych dzieci, jako nierealnej idylli. To bardzo ważny dogmat, określony jasno przez Kościół, zakorzeniony w natchnionej Biblii, w słowie, które słyszymy w orzeczeniach soborowych i nauczaniu papieży, potwierdzany również w objawieniach Maryjnych. Maryja woła tym samym do nas, aby dotknąć swym rozumem i sercem tego faktu, postarać się go przyjąć, zrozumieć, dlaczego tak się stało, że Jej grób jest pusty, że jest już uczestniczką definitywnego zwycięstwa - zmartwychwstania ciała – powiedział ks. kanclerz.

Stwierdził też, że gdy patrzy się na Maryję, widać „człowieka, który wszedł na szczyt człowieczeństwa i świętości”. Maryja zachęca, aby niezależnie od wieku, stanu czy pieniędzy na koncie, pokochać Boga i ludzi, wejść w piękny świat, budowany na Bogu i Jego słowie.

Po Mszy św. z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP oraz Święta Wojska Polskiego, odbył się Koncert Papieski pt. „To jest matka moja, ta Ojczyzna!” – słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 3 czerwca 1991 roku w Polsce. Wybitni polscy artyści: Jerzy Zelnik, Karolina Lizer z zespołem, Barbara Majewska oraz Maciej Miecznikowski przypomnieli recytacjami i śpiewem postać i nauczanie Ojca świętego.

W repertuarze wykonawców znalazły się tak znane utwory, jak „Barka” czy „Abba Ojcze”. Licznie zgromadzeni słuchacze śpiewali je razem z artystami. Narratorem koncertu był dziennikarz Rafała Patyra, który między innymi przypominał ciekawostki z życia i pielgrzymek Papieża.

Koncert Papieski odbył się z inicjatywy proboszcza parafii w Mławie Wólce - ks. kan. Romana Tomaszewskiego.