Komunikaty koordynatorów procesu synodalnego w diecezji płockiej

Poniżej zamieszczamy ważne informacje.

  1. Modlitwy za proces synodalny

a) Modlitwa młodzieży diecezji płockiej w duchu Taizé za proces synodalny

Duszpasterstwo Młodzieży diecezji płockiej z ks. Krzysztofem Rucińskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, zapraszają na modlitwę za proces synodalny i zgromadzenie w Watykanie. Nabożeństwo ze śpiewem pieśni z Taizé odbędzie się dnia 6 października 2023 r., o godz. 20.00, w kaplicy w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku, ul. Górna 1A. Będzie to okazja do gorliwego skupienia i zamyślenia nad Słowem Pana. Zapraszamy!

b) Modlitwa powszechna – wezwania w czasie mszy niedzielnych na XXV i XXVI niedzielę zwykłą (rok A, 23 i 30 września 2023 r.)

  • Módlmy się za Kościół w przededniu nowego etapu drogi synodalnej, aby doświadczenie żywej Ewangelii uczyniło go podobnym do winnicy z przypowieści, życiodajnym miejscem, w którym wszyscy mężczyźni i kobiety, pragnący odnaleźć sens życia, mogą znaleźć miejsce, słowo, tchnienie nadziei. Ciebie prosimy…
  • Módlmy się za biskupów i wszystkich uczestników zgromadzenia synodalnego, aby ze słuchania Ducha Świętego zrodziły się propozycje, dzięki którym cały Lud Boży, w dynamizmie jedności, odczuje rzeczywiste uczestnictwo w życiu Kościoła oraz będzie żywym i godnym naśladowania świadectwem nowości Ewangelii w świecie. Ciebie prosimy…
  • Módlmy się za teologów, niech dar mądrości i objawienia towarzyszy ich wkładowi w prace Synodu, aby dar wiary stał się życiem w całym Ludzie Bożym. Ciebie prosimy…
  • Módlmy się za młodych – poszukiwaczy prawdy i świadectwa, konkretu i duchowości, aby dzięki synodalnej drodze czuli się coraz bardziej zaangażowani w życie i misję Kościoła pośród wyzwań dzisiejszego świata. Ciebie prosimy…
  • Módlmy się ze nas tu zgromadzonych, w jedności ze wspólnotami chrześcijańskimi na całym świecie, abyśmy kosztując dobroci Pana, który przychodzi do każdego w Ciele i Krwi, otrzymali od Niego nowe spojrzenie na bliźniego i stali się świadkami bezinteresowności w świecie, w którym żyjemy. Ciebie prosimy…

c) Modlitwa wiernych na dni powszednie

Ta propozycja modlitwy wstawienniczej może być używana w dni powszednie jako modlitwa powszechna podczas celebracji eucharystycznej lub jako wezwania podczas Nieszporów w czasie trwania zgromadzenia synodalnego (4-29 października 2023 r.).

Przez Jezusa Chrystusa, który łaską Ducha Świętego napełnia swój Kościół i wiedzie Go ku pełni miłości i życia, błagajmy Boga w naszych intencjach

  • Módlmy się za Kościół Chrystusowy, aby mocą Ducha Świętego był jednością; uczyń owocnym trud, nadzieję i pragnienie wszystkich, którzy angażują się w Zgromadzenie Synodu Biskupów. Ciebie prosimy.
  • Módlmy się za Papieża Franciszka, wszystkich biskupów, prezbiterów, diakonów, katechistów i osoby życia konsekrowanego, aby wierni natchnieniom Ducha Świętego, z mocą głosili Ewangelię całemu światu. Ciebie prosimy.
  • Módlmy się za wszystkich, którym droga jest sprawa pokoju w świecie, aby z pomocą Ducha Świętego ludzie wszystkich narodów, poprzez otwarty i twórczy dialog, połączyli się trwałymi więzami zgody, przyjaźni i braterstwa. Ciebie prosimy.
  • Módlmy się za tych, którzy szczerze szukają Boga, aby światło Ducha Świętego oświeciło ich umysły i serca, oraz doprowadziło do prawdziwej wiary. Ciebie prosimy.
  • Módlmy się za uczestników Synodu, aby w Duchu Świętym podejmowali refleksję i byli odpowiedzialni za przyszłość Chrystusowego Kościoła.
  • Módlmy się za nas uczestniczących w świętej liturgii, abyśmy wsłuchując się w słowo Boże i doświadczając łaski sakramentów świętych, posłusznie pełnili natchnienia Ducha Świętego.

Boże, który światłem Ducha Świętego napełniasz serca Twych wiernych, wysłuchaj naszych modlitw i spraw, aby w sercach wszystkich ludzi zapłonął ogień Twojej miłości i odnowił oblicze ziemi. Przez Chrystusa, Pana naszego.

d) Błogosławieństwo na końcu celebracji eucharystycznej (XXVI niedziela zwykła, 30 września 2023 r.)

Następujące błogosławieństwo może być użyte według uznania kapłana. Kapłan wypowiada wezwanie:

Bracia i siostry, Jezus obiecał być obecny pośród swoich uczniów, ilekroć gromadzą się w Jego imię. W najbliższych dniach w Rzymie papież Franciszek otworzy pierwszą sesję szesnastego Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wzywając błogosławieństwa Pana, wznieśmy nasze umysły do Boga, aby w Duchu Świętym umacniał nas w jedności, prowadził nas do całej prawdy i nieustannie oświecał uczestników zgromadzenia synodalnego.

Następuje rozesłanie: kapłan, rozkładając ręce, zwrócony twarzą do ludu, mówi:

Pan z wami!

Lud odpowiada:

I z duchem twoim.

Następnie diakon lub – w przypadku jego nieobecności – sam kapłan wzywa wiernych słowami:

Pochylcie głowy na błogosławieństwo.

Następnie kapłan, wyciągając ręce nad ludem, wypowiada błogosławieństwo, na które wszyscy odpowiadają: Amen.

Bóg, nasz Ojciec, który wiele razy i na różne sposoby przemawiał do naszych ojców przez proroków, niech zawsze prowadzi was i cały Kościół w wierności Jego słowu oraz w rozeznawaniu Jego woli.

Amen.

Syn, posłany – gdy nadeszła pełnia czasu (por. Ga 4, 4) – aby objawić wszystkim bogactwo miłosierdzia Ojca, niech utrzymuje was w jedności z Nim oraz z braćmi.

Amen.

Duch Święty, który prowadzi do całej prawdy (por. J 16, 13) niech prowadzi was wszystkich, a w szczególności Zgromadzenie Synodalne, do rozpoznawania znaków czasu, abyście przylgnąwszy we wszystkim do woli Bożej, przynosili obfite owoce jedności dla życia Kościoła i dla głoszenia Ewangelii.

Amen.

Błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna, † i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie z wami na zawsze.

Amen.

e) Modlitwa ekumeniczna za proces synodalny

30 września 2023 r. w Rzymie odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewne, w której uczestniczyć będzie Papież Franciszek oraz przedstawiciele różnych Kościołów („Together – Raduno del Popolo di Dio”).

f) Modlitwa za proces synodalny w czasie nabożeństw różańcowych

W dniach 4-29 października 2023 r. w Watykanie będzie miała miejsce pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu. Komunia, uczestnictwo, misja”. Zachęcamy do modlitwy w tych dniach w czasie nabożeństw różańcowych w intencji zgromadzonych na synodzie o otwartość na działanie Ducha Świętego i wsłuchanie się w Jego głos dla Kościoła.

Na zakończenie nabożeństwa różańcowego warto odmówić „Modlitwę za zgromadzonych na synodzie”, której tekst przekazujemy poniżej. Można go wyświetlić do wspólnego odmawiania przez wiernych:

„Stajemy przed Tobą, Duchu Święty,

zgromadzeni w Imię Twoje.

Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz;

zamieszkaj w naszych sercach,

naucz nas drogi, którą mamy iść

i jak mamy nią podążać.

Jesteśmy słabi i grzeszni;

nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład.

Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę,

albo stronniczość wpływała na nasze działania.

Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność,

abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego,

i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy

i tego, co jest słuszne.

O to wszystko prosimy Ciebie,

który działasz w każdym miejscu i czasie,

w komunii Ojca i Syna,

na wieki wieków. Amen”.

Za pomocą E-Biuletynu oraz na stronie diecezji przekazana została ponownie Pieśń synodalna naszej diecezji „Króluj nam, Chryste, po wieczny czas”, do wykorzystania w pracy duszpasterskiej.

g) Dni eucharystyczne

Kontynuujemy modlitwę w czasie dni eucharystycznych w parafiach w intencji małżeństw, rodzin oraz powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. To jeden z owoców procesu synodalnego naszej diecezji. Zadbajmy o stworzenie wiernym możliwości tej adoracji.

  1. w Kalendarzu liturgicznym diecezji płockiej na rok 2023 pod każdym dniem liturgicznym podane są daty adoracji w poszczególnych parafiach;
  2. pomocą w przeżywaniu dni eucharystycznych jest przekazana w ub. roku do wszystkich parafii publikacja: W. Kućko (red.), Przyjdźcie do Mnie wszyscy. Modlitewnik na dni eucharystyczne, Płock 2022; jest ona także do nabycia w Wydziale ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Płock, dnia 23 września 2023 r.

ks. Wojciech Kućko
Witold Jacek Wybult
Diecezjalni koordynatorzy procesu synodalnego