Komunikat dotyczący Mszy Krzyżma

1. Do koncelebrowania Mszy Świętej zaproszeni są wszyscy prezbiterzy.

2. Prałaci i Kanonicy Gremialni trzech Kapituł oraz Księża pracujący w Kurii i w innych instytucjach diecezjalnych ubierają szaty mszalne w Kapitularzu.

3. Księża Dziekani, Wicedziekani, Emeryci oraz Kapłani, obchodzący w tym roku diamentowe, złote i srebrne jubileusze święceń przywożą ze sobą albę i cingulum. W zakrystii obok kaplicy Najświętszego Sakramentu zakładają przygotowane dla nich ornaty.

4. Pozostali prezbiterzy przywożą ze sobą albę, cingulum oraz białą stułę i ubierają się do Mszy Świętej w zakrystii obok kaplicy Najświętszego Sakramentu.

5. Prałaci i Kanonicy Gremialni trzech Kapituł, Kapłani pracujący w Kurii oraz w pozostałych instytucjach diecezjalnych, Księża Dziekani oraz Kapłani, obchodzący w tym roku diamentowe, złote i srebrne jubileusze kapłańskie, zajmują miejsca w prezbiterium.

6. Pozostali koncelebransi zajmują miejsca w nawie głównej katedry.

7. Przed liturgią klerycy odbiorą od kapłanów Deklaracje dnia modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich, które zostaną złożone jako dar ołtarza w czasie Mszy Świętej.

8. Po zakończeniu liturgii, Księża Dziekani będą mogli odebrać oleje święte w kruchcie bazyliki katedralnej.

Płock, dnia 30 marca 2023 r.

ks. Dariusz Malczyk
Ceremoniarz Biskupi