Kilkaset osób na finale diecezjalnego konkursu na rodzinne szopki bożonarodzeniowe

Kilkaset osób, w tym wiele małych dzieci, wzięło udział w uroczystym wręczeniu nagród w I Diecezjalnym Konkursie Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych w Płocku (8 stycznia 2024 r.). Szopki zachwyciły widzów koncepcją, misternym wykonaniem i przesłaniem o Jezusie, który gromadzi ludzi w Kościele. Koordynatorem konkursu była s. Dominika Dudzik CSP z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. Laureatom nagrody wręczył biskup płocki Szymon Stułkowski.

Szopki 2024
plock.gosc.pl

I Diecezjalny Konkurs Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” towarzyszył XIII Orszakowi Trzech Króli w Płocku. Wręczenie nagród miało miejsce w dawnym Opactwie Benedyktyńskim w Płocku: - Ten konkurs pokazał, że parafia i szkoła służą rodzinie. Rodzina musi zawsze być w centrum naszej troski duszpasterskiej. To, co zrobiliście budując szopki, jest piękną katechezą – uważał bp Szymon Stułkowski.

Połączył się też telefonicznie z s. Szczepaną ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, które w Betlejem prowadzi Dom Pokoju dla dzieci z rodzin arabskich. Aktualnie przebywa w nim 44 dzieci z ubogich rodzin bądź sierot. Elżbietanka opowiedziała o sytuacji w Ziemi Świętej w czasie wojny, gdy szkoły są zamknięte, a pielgrzymi na Boże Narodzenie nie mogli przyjechać, bo granice są zamknięte.

- Wiemy, że wiele osób, także z Polski, modli się za nas i to jest dla nas bardzo ważne. My też modlimy się za naszych przyjaciół i bardzo prosimy o modlitwę, żeby Boże Dzieciątko przyniosło pokój na tej ziemi, gdzie się narodziło, a gdzie tego pokoju bardzo brakuje - siostra zakonna obiecała zwłaszcza modlitwę w Grocie Narodzenia w Betlejem, a obecni na sali barokowej Opactwa podziękowali jej rzęsistymi oklaskami.

W I Diecezjalnym Konkursie Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych znalazły się szopki wyłonione w etapie dekanalnym, w 28 dekanatach diecezji. Jurorkami konkursu były: s. Dominika Dudzik CSP z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej, Barbara Wątkowska, wiceprezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, Agnieszka Gościeniecka, przewodnicząca płockiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

W konkursie tym pierwsze miejsce zajęła szopka wykonana przez Elżbietę i Andrzeja Zagórskich z córką Nikolą z parafii pw. św. Stanisława BM w Bieżuniu (dekanat żuromiński). Na drugim miejscu znalazła się szopka Julity i Radosława Przyczków z córkami Blanką i Oliwią z parafii pw. św. Stanisława BM w Bonisławiu (dekanat bielski). Trzecie miejsce zajęły trzy szopki, wykonane przez: Annę i Artura Kominiaków z synami Karolem i Michałem z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku (dekanat płocki zachodni); Agnieszkę i Michała Napiórkowskich z córkami Zuzanną i Joanną z parafii pw. św. Tekli w Naruszewie (dekanat płoński południowy); Sandrę Glonkowską z mamą Moniką z parafii pw. św. Jakuba w Bożewie (dekanat tłuchowski).

Bp Stułkowski wręczył też nagrody w Diecezjalnym Konkursie Fotograficznym Parafialnych Szopek Bożonarodzeniowych. W tym przypadku zdjęcia nadsyłali proboszczowie parafii.

W konkursie pierwsze miejsce egzekwo zajęły fotografie szopek nadesłane przez ks. kan. Sławomira P. Filipskiego, proboszcza parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie oraz przez ks. Zbigniewa Olszewskiego, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Niedzborzu. Drugie miejsce również przyznano dwóm parafiom: parafii pw. św. Wojciecha w Solcu z proboszczem ks. Sławomirem Buńkowskim i parafii pw. św. Stanisława BM w Czernicach Borowych z proboszczem ks. kan. Michałem Gaszczyńskim. Trzecie miejsce również zajęły również dwie parafie: parafia pw. Świętej Trójcy w Rypinie (szopkę wykonali Elżbieta i Grzegorz Lewandowscy) z proboszczem ks. kan. Andrzejem Krasińskim i parafia pw. św. Józefa w Pokrzywnicy z proboszczem ks. Mirosławem Borkowskim.

W obu konkursach nagrody i dyplomy laureatom oraz osobom wyróżnionym wręczył bp Szymon Stułkowski. Zwycięzcy konkursu fotograficznego otrzymali okolicznościowe statuetki. Dla zwycięzców i wyróżnionych były też dyplomy. Za współpracę podziękowano także koordynatorom konkursu na szopkę rodzinną w poszczególnych dekanatach.

Finałowi konkursu towarzyszyła bogata oprawa artystyczna i muzyczna: ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej opowiedział o pierwszej szopce w Greccio we Włoszech, zbudowanej 800 lat temu przez św. Franciszka z Asyżu. Ponadto uczestnicy spotkania obejrzeli jasełka pt. „Lepsze czasy” i wysłuchali piosenek i pastorałek w wykonaniu uczniów klasy integracyjnej w Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Karniewie. Grupie towarzyszyła katechetka Beata Sieklucka (pod jej kierunkiem przygotowano jasełka) i Jan Mordwiński, dyrektor szkoły.

Beata Sieklucka powiedziała, że ta sama gwiazda, która wskazała Trzem Królom drogę do Jezusa, przyprowadziła też na konkurs do Płocka: - Obejrzeliśmy tu wielkie rzeczy, dzieła wielu rąk, Bóg obdarzył nas wieloma talentami i powinniśmy się nimi dzielić. Życzymy wszystkim, aby szukali tej gwiazdy, bo ona zaprowadzi nas w lepsze czasy, bo tam gdzie jest On - Jezus, są lepsze czasy - zaakcentowała „pani od religii”.

Podczas finału nastrój świąt podtrzymywał też muzycznie zespół Ruah z Płocka, a na zakończenie spotkania jego uczestników, w tym wiele rodzin z małymi dziećmi, zaproszono na słodki, karnawałowy poczęstunek.

Organizatorem obu konkursów był wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku, koordynowała go s. Dominika Dudzik CSP. Przy konkursie współpracował wydział ds. rodzin Kurii Diecezjalnej, Akcja Katolicka Diecezji Płockiej i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

- W przygotowanie szopek zaangażowały się całe rodziny, byli to rodzice z dziećmi, ale też dziadkowie i babcie. Jedną z szopek przywiózł na konkurs ojciec chrzestny uczestniczki, dumny z pracy wykonanej przez córkę chrzestną. Rodziny przyznały, że w okresie przedświątecznym, gdy wykonywano szopki w domach, była to okazja do wspólnego spotkania i spędzenia ze sobą czasu. Praca przy szopce wprowadziła rodziny w klimat Bożego Narodzenia – podkreśliła s. Dominika Dudzik CSP.

Zdaniem pasjonistki, ale też wszystkich, którzy szopki obejrzeli, przekazane na konkurs prace były różnorodne i pomysłowe, wykonane z ciekawych materiałów. A finał obu konkursów zgromadził rodziny z wielu zakątków diecezji płockiej: - W niektórych szopkach znalazło się nawiązanie do hasła konkursu „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W jednej, oprócz Świętej Rodziny i tak znanych postaci jak św. Franciszek z Asyżu, św. Faustyna, św. Jan Paweł II - było też miejsce dla gościa, czyli każdego z nas - relacjonowała s. Dominika Dudzik.

Nagrody w konkursach ufundowali: biskup płocki Szymon Stułkowski, wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej, Diecezjalny Fundusz Społeczny.