„Jestem Wyśniony” – Campo Bosco 2024

W Czerwińsku nad Wisłą w dniach 22-25 sierpnia 2024 r. odbył się XXXI Festiwal Campo Bosco „Jestem Wyśniony”. Na około 400 uczestników, związanych głównie z duszpasterstwem salezjańskim, czekały Msze św., adoracja Jezusa Eucharystycznego i konfesjonały, ale też ciekawe warsztaty artystyczne, konferencje i koncerty.

Campobosco25

Tytuł Campo Bosco 2024 „Jestem Wyśniony” nawiązywał do pierwszego snu św. Jana Bosko (1815-1888), założyciela salezjanów, który jako 9-latek we śnie zobaczył grupę młodzieży zachowującej się agresywanie. Mały Jaś chciał ich uspokoić w sposób gwałtowny, ale Jezus obecny w śnie pouczył go, że ma potraktować ich z miłością.

Z uczestnikami festiwalu spotkał się między innymi biskup płocki Szymon Stułkowski, który przewodniczył jednej z Mszy św. i czuwał w trakcie Uwielbienia, poprowadzonego przez Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie „Petroklezja”, pod kierunkiem ks. Mariana Chaleckiego SDB oraz Marka Skalskiego.

- Jezus mówi nam, że w życiu wiary potrzebna jest miłość Boga i miłość bliźniego. Antoine de Saint-Exupéry powiedział kiedyś, że „jeśli chcesz budować okręt, to nie zbieraj drewna, materiału na żagiel czy narzędzi, tylko najpierw rozpal w ludziach tęsknotę za dalekim morzem. Jak to rozpalisz, to oni zbudują okręt i będą chcieli nim pływać” - zacytował hierarcha.

Pokazał młodzieży maskę Anonymousa, używaną na przykład przez hakerów, stworzoną na wzór twarzy Guya Fawkesa, radykalnego katolika, który w 1605 r. chciał podłożyć bombę pod parlament w Londynie, sprzeciwiając się działaniom króla Henryka VIII. Maskę stworzył ilustrator i współautor komiksu „V jak vendetta”, który w ten sposób postanowił uhonorować spiskowca. 

Biskup zauważył, że ci, którzy kryją się za maską, „plują wulgarnymi słowami”. Można im tę maskę zerwać, ale można też doprowadzić do tego, żeby sami ją sobie delikatnie zdjęli. - To jest niełatwe. Do tego potrzebna jest miłość Boga i miłość człowieka – zauważył kaznodzieja. 

Prosił, aby starać się „rozdmuchać w człowieka dobro, które otrzymał od Stwórcy”, a nie postępować gwałtownie. Nieraz do pewnych spraw potrzeba czasu i odpowiednich warunków: - Potrzebujemy takich ludzi jak Jan Bosko, którzy dają ludziom Boga w słowie i sakramentach, dają wodę żywą. Gdy ktoś się w niej zanurzy, nie będzie mu grozić żadna maska – podkreślił biskup płocki. 

Podczas festiwalu młodzież uczestniczyła w warsztatach (na przykład kulinarnych, cyrkowych, tanecznych) i dobrze bawiła się podczas koncertów (na przykład Oli Nizio, Bęsia czy Edzia). Ważnym elementem były spotkania i rozmowy z ludźmi, dla których wiara jest wyznacznikiem postępowania (m.in. śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska, specjalistka „od uwielbień” Monika Grygiel, bohater filmu „Johny” Patryk Galewski, podopieczny ks. Jana Kaczkowskiego, dziennikarz Paweł Kęska, autor wielu audycji religijnych czy Michał PAX Bukowski, lider hip-hopowego zespołu chrześcijańskiego Muode Koty, znany z programu „Studio Raban” w TVP).

Przekaz do młodych skierowali też znany z sieci i różnych akcji księża. Ksiądz z Osiedla, czyli ks. Rafał Główczyński SDS przyznał na przykład: - Pan Bóg przedziwnie mnie prowadzi: imprezy pod mostem świętokrzyskim, knajpa ewangelizacyjna, a w przyszłości może sala weselna? Zawsze zaczynałem od niczego, bez żadnych pieniędzy, ale Pan Bóg przyprowadził ludzi i środowiska, czasem nawet dalekie od Kościoła, które ostatecznie - nawet wbrew własnej woli - pomogły mi – opowiadał o swojej rozległej działalności i kazał ludziom młodym mieć marzenia.

Organizacja festiwalu młodzieży „salezjańskiej”, ale też niezwiązanej z tym duszpasterstwem, była urozmaicona i sprawna dzięki: koordynatorom, wolontariuszom, księżom i siostrom ze zgromadzeń salezjańskich, darczyńcom, prelegentom oraz wszystkim osobom, którzy dołożyli finansową cegiełkę do tego dzieła.

Głównym koordynatorem festiwalu Campo Bosco 2024, z udziałem około 400 osób (w tym młodzieży ze wspólnoty Wojsko Gedeona) , był ks. Szymon Mastalerz SDB.