„JESTEM” - rekolekcje Wojska Gedeona

„JESTEM - takie było hasło tegorocznych rekolekcji wakacyjnych Wojska Gedeona, w których uczestniczyła 130-osobowa grupa młodzieży z diecezji płockiej wraz z ośmioma księżmi.

449449953 784970173817130 888517182244806652 N

Atmosfera radości, czas na głęboki kontakt z sobą, pięknie położony Beskid Żywiecki, młodzi ludzie, doświadczenie osobistego i wspólnotowego spotykania Jezusa – oto najprostsza charakterystyka rekolekcji będących zwieńczeniem pracy formacyjnej i ewangelizacyjnej w ciągu roku młodzieży skupionej w Wojsku Gedeona.

Najwięcej młodych osób było z Serocka, Pułtuska, Nasielska, Płocka Mławy, Ciechanowa, Rypina i Modlina. W rekolekcjach wzięły też osoby młode spoza diecezji – z Warszawy, Katowic, Skierniewic, Legionowa i Żyrardowa. Jeden z uczestników rekolekcji, Marcel 
z Rypina podsumowuje je w następujący sposób: „Na wakacje z Wojskiem Gedeona pojechałem jako człowiek średnio wierzący. Wcześniej nie miałem nigdy doświadczenia wyjazdu z rówieśnikami, którzy wierzą. Doświadczyłem przyjęcia przez rówieśników i dzięki temu znacząco obniżył się mój lęk społeczny. W moim sercu zostaną Adoracje i konferencje. Poznałem dużo wspaniałych ludzi i mam nadzieję, że widzimy się na najbliższym spotkaniu”.

Obecni z młodzieżą kapłani to: ks. Rafał Winnicki, ks. Michał Piekarski, ks. Marek Wiśniewski, ks. Paweł Sobiecki, ks. Tomasz Gerek, ks. Łukasz Rogowski i ks. Tomasz Dec.

Każdy dzień miał swój temat związany z odkrywaniem tożsamości młodego człowieka i wokół niego były skoncentrowane: codzienna katecheza, spotkania w małych grupach oraz wieczorne nabożeństwa. Każdy dzień rozpoczynał się od porannej zaprawy, apelu i modlitwy. Katechezy wprowadzały w temat dnia, poruszając treści na styku duchowości i psychologii, o których później można było porozmawiać w małej grupie i przemodlić podczas medytacji.

Tak o rekolekcjach pisze Maja z Nasielska: „Rekolekcje wakacyjne, choć były to już trzecie w moim życiu dały mi mnóstwo nauki. Zwłaszcza dzięki konferencjom zrozumiałam, w jaki sposób mogę dbać o swoje zdrowie duchowe, psychiczne i fizyczne. Cieszyło mnie to, że każdego dnia jest czas na Adorację Najświętszego Sakramentu. Najwięcej doświadczyłam obecności Boga w ciszy na Adoracji całonocnej kończącej rekolekcje” – stwierdza absolwentka Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku. 

Wyjątkowo wyczekiwane przez młodzież były wieczorne nabożeństwa o niebywałym klimacie, podczas których w głęboki, żywy i spontaniczny sposób był odkrywany i uwielbiany Bóg. W centrum każdego dnia była Eucharystia. Młodzi ludzie mieli także możliwość spowiedzi oraz indywidualnej rozmowy z kapłanami. Na rekolekcje do młodych i księży z wizytą przyjechał biskup płocki Szymon Stułkowski. Wspólna modlitwa podczas Eucharystii i późniejsze rozmowy z młodzieżą, były dla nich ważnym i cennym doświadczeniem bliskości Kościoła. Ksiądz Biskup dziękował młodym za ich zaangażowanie i szukanie Boga.

Oczywiście rekolekcje wakacyjne Wojska Gedeona, to nie tylko sprawy duchowe, ale również wspólne wędrówki po beskidzkich szlakach, dużo dobrej zabawy, poranne zaprawy i apele, które miały na celu formację ludzką i uczenie samodyscypliny.

Każdy wyjazd jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Podczas tegorocznych rekolekcjach młodzież wzięła udział w warsztatach psychologicznych „Ukryty skarb”, organizowanych przez Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia”, które poprowadziła Magdalena Bojanowska z Ośrodka Razem w górę. Kolejnym ciekawym spotkaniem był przyjazd ks. Tomasza Koprianiuka z Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, który wraz z wolontariuszkami, zaprosił do udziału w Jubileuszu Młodych w Rzymie w przyszłym roku i w Światowych Dniach Młodzieży w Seulu w 2027 roku.

Te duchowe przeżycia rodziły głębokie przemyślenia i decyzje. „Rekolekcje wakacyjne dały mi na pewno nowe znajomości, ale też odnowiłem te stare, przyjeżdżając kolejny raz - wyznaje Krzysztof ze Stupska. Codzienne Msze, adoracje, modlitwy osobiste oraz wszelkie konferencje księży otworzyły szczerzej moje oczy na Boga i Jego miłość. Na szczególne uznanie zasługują warsztaty z udziałem pani Magdy oraz spotkanie z księdzem organizującym wyjazd na ŚDM. w których dowiedziałem się więcej na temat Światowych Dni Młodzieży - stwierdza Krzysztof. Podsumowując rekolekcje wakacyjne otwierają ludzi na Boga i dają nowe doświadczenia w wielbieniu Go oraz możliwość poznania nowych przyjaciół lub odnowienia starych przyjaźni”.

Wakacyjne rekolekcje wspólnota Wojsko Gedeona zakończyły się Mszą św. na Jasnej Górze, gdzie zawierzono wszystkich Maryi.

Liczne przeżycia, te duchowe, jak i te wspólnotowe, dają energię na cały rok. Po rekolekcjach młodzi ze wspólnoty z księżmi na pewno spotkają się na spontanicznych wakacyjnych spotkaniach, na kajakach, na Festiwalu Młodych w Medjugorie, pielgrzymce na Jasną Górę i dniu wspólnoty. Wszystko po to, by razem zachwycać się Bogiem, a od września wprowadzać w ten zachwyt kandydatów do bierzmowania i innych młodych, m.in. na diecezjalnym spotkaniu młodych w Rostkowie 21.09 i na spotkaniu WAKE UP, które odbędzie się 23.11 w Ciechanowie.

Warto odwiedzić fanpage, gdzie są fotorelacje i świadectwa z rekolekcji - https://www.facebook.com/WojskoGedeona

Duszpasterze wspólnoty Wojsko Gedeona