II Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Płockiej

Osoby niepełnosprawne z diecezji płockiej, w tym mieszkańcy i opiekunowie Domów Pomocy Społecznej, pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei w Sierpcu, w II Pielgrzymce Chorych i Niepełnosprawnych (9 września br.). Każdy z uczestników pielgrzymki przyjął sakrament namaszczenia chorych i otrzymał błogosławieństwo Lourdzkie.

Pielgrzymka (1)

W programie II Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych Diecezji Płockiej do Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei w Sierpcu była wspólna modlitwa różańcowa, poprowadził ją ks. Marek Tomulczuk SAC, proboszcz parafii pw. św. Benedykta, kustosz sanktuarium. 

Konferencję do chorych wygłosił ks. Adam Kowalski, wikariusz parafii Proboszczewice. Podkreślił w niej, że Bóg kocha człowieka takim, jakim on jest i bez względu na to, jaki jest. Po konferencji osoby niepełnosprawne adorowały Najświętszy Sakrament oraz otrzymały indywidualnie tzw. błogosławieństwo Lourdzkie. 

Głównym punktem była Eucharystia z sakramentem namaszczenia chorych. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej oraz Instytutu „Musicum” w Płocku.

Odwołał się do ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,25-37). Zaznaczył, że także Jezusa nazywano „miłosiernym Samarytaninem”, ponieważ pomagał On chorym.  

- Podczas Eucharystii cierpiący człowiek otrzymuje od Jezusa pomoc. Jezus pochyla się nad nim, zalewa jego rany winem, aby je odkazić, wyczyścić, a oliwą, żeby uśmierzyć ból. Takim czułym dotknięciem Jezusa, który uśmierza ból, jest też sakrament namaszczenia chorych – zaznaczył ks. Marcin Sadowski. 

Na zakończenie pielgrzymki odbyła się agapa przed kościołem. 

W pielgrzymce uczestniczyli między innymi mieszkańcy i opiekunowie Domu Pomocy Społecznej im. Bł. Abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Brwilnie, Domu Pomocy Społecznej w Miszewie Murowanym, Domu Pomocy Społecznej w Goślicach oraz osoby z Płocka i innych miejscowości w diecezji. 

- Po raz kolejny chorzy i niepełnosprawni z naszej diecezji spotkali się przed świętem Podwyższenia Krzyża, ponieważ godnie noszą swój krzyż, a po raz pierwszy – w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei. Chorzy nie się w chorobie sami. Spotykamy się razem, aby być z nimi wspólnocie, aby nie adorowali swojego cierpienia w domowym zaciszu, ale ubogacali siebie wzajemnie, podzielili się dobrym słowem, uśmiechem, radością ze wspólnego przebywania – podsumował pielgrzymkę jej organizator – ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.