Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że od 46 lat patronem Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu jest bohater II wojny światowej – major Henryk Sucharski. 1 września 1939 roku był na Westerplatte komendantem Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Ten wzorowy żołnierz swym życiem zapisał piękną kartę w historii Polsk, „wolna Polska była dla niego największą wartością”. Współcześnie uczy, że miłość do Ojczyzny nie jest czymś niemodnym i zamierzchłym, ale wciąż bardzo aktualnym.
- Idąc po sprawdzonych śladach patrona, budujcie na wartościach i na Dekalogu. Nie bójcie się ich obecności w waszej szkolnej wspólnocie. Nasz kraj ukształtowało chrześcijaństwo. Bądźcie mu wierni. Nie wstydźcie się wiary, nie uciekajcie od codziennej modlitwy, nie strońcie od Eucharystii w niedzielę, od przyjmowania sakramentów, nie wypisujcie się z katechezy. Niech Jezus będzie waszą „drogą, prawdą i życiem” (por. J 14,6) – życzył biskup pomocniczy.
Przypomniał, że na Westerplatte był też kiedyś z pielgrzymką papież Jan Paweł II: - Gdy ja, wasi rodzice czy dziadkowie wzrastaliśmy w cieniu jego pontyfikatu, nikt nie znał słowa „odjaniepawlać”. Ten wybitny papież i dobry człowiek w 1987 roku na Westerplatte spotkał się z młodzieżą, z waszymi rówieśnikami – zaznaczył bp Milewski.
Przytoczył słynne słowa Jana Pawła II z tego spotkania: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje «Westerplatte». Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można «zdezerterować». Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba «utrzymać» i «obronić», tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie” (12 czerwca 1987 r.).
- W dniu jubileusz proszę was, abyście nie odżegnywali się od wartości, dla których warto żyć, a nawet za które warto umrzeć. Nie dezerterujcie z waszego Westerplatte! Nie uciekajcie od dziedzictwa waszych rodzin, od wskazań rodziców, dziadków, nauczycieli, księży. Starajcie się żyć godnie i uczciwie. Wspólnie starajcie się tworzyć szkołę, która zapewni rozwój, da poczucie bezpieczeństwa, dobrze przygotowuje młodzież do życia dorosłego, i zostanie w ich miłych wspomnieniach – zaapelował do społeczności szkoły duchowny.
Z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Powiatowych między innymi na jednej ze ścian budynku szkolnego powstał mural o wydarzeniach na Westerplatte z 1939 roku. Autorem muralu jest Rafał Roskowiński, polski artysta, doktor sztuk pięknych, malarz muralista. Projekt dofinansowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej – Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON (25 tys. zł).
Początki szkolnictwa zawodowego w Przasnyszu sięgają 1923 roku, kiedy powstała Szkoła Rolnicza w Rudzie. Szkolnictwo zawodowe po wojnie odrodziło się 1 września 1948 roku, kiedy zorganizowano w Przasnyszu Publiczną Szkołę Średnią Zawodową. Jej dyrektorem był Jan Bukowski. W ciągu minionych lat szkoła funkcjonowała w różnych budynkach, powstawały w niej nowe kierunki kształcenia, zmieniała też nazwy. W 1977 roku szkole nadano imię mjr. Henryka Sucharskiego.
Obecny budynek szkoły przy ul. Mazowieckiej 25 oddano do użytku w roku 2000 roku. W 2017 szkoła przyjęła nazwę: Zespół Szkół Powiatowych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Przasnyszu. W jej skład wchodzą: Technikum, II Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Branżowa Szkoła I stopnia. W roku szkolnym 2020/2021 do użytku został oddana hala sportowa z płytą sztucznego lodowiska, a w kwietniu 2023 roku - kompleks otwartych basenów letnich. Od września 2021 roku dyrektorem Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu jest mgr inż. Paweł Stanisław Szczepkowski.